top of page
  • תמונת הסופר/תNoam Rapaport

פתאום קם אדם - שלמה ארצי במסע כרונולוגי 1971

עודכן: 17 בדצמ׳ 2023למי שאינו יודע, שלמה ארצי הוא זמר-יוצר ישראלי שהתפרסם בתחילת שנות ה-70 ובשנת 1971 החל להתבסס כדמות בולטת בסצנת המוזיקה הישראלית. המוזיקה שלו, ששילבה השפעות פולק, רוק ופופ, עוררה הדים בקרב צעירים ישראלים שחיפשו זהות תרבותית חדשה. מאמר זה שהרכבתי סוקר את עמה שארצי עשה בשנה ההיא, במטרה להרכיב תמונה תרבותית, כפי שאני עושה גם בהרצאות מוזיקה שלי.


הבה נתחיל בעוד פרק של רוק ישראלי


באמצע ינואר 1971 הגיע השיר "האם עודך יפה" למקום הראשון בתחנת שידורי ישראל.שלמה ללהיטון על הסוגייה, האם צריך לשלם על שירים: "אני גורס שעבודתו של מחבר דומה לכל עבודה אחרת, שאדם חי ומתפרנס ממנה. אם לי יש זכות לדרוש תשלום עבור הופעות, או תקליטים שלי - גם המחבר זכאי לתשלום עבוד עבודתו. קרו לי לא מעט מקרים בהם נאלצתי לוותר על שיר, בגלל שיקול כספי - אבל זה לא שינה את אמונתי בעיקרון, שיש לשלם למחבר על יצירתו. לעומת זאת, מתוך נסיוני האישי, אני יודע שיש מחברים המוכנים למסור לזמרים צעירים שירים בחינם, כדי לתת להם צ'אנס ומתוך התקווה שהפופולריות של אותו זמר, תביא להם מוניטין".
בינואר 1971 פתח שלמה חברה להפקות מוסיקליות, ביחד עם המפיק איתן גפני והמוסיקאי אלברט פיאמנטה. שם החברה "אירה המקליטה" (על שם בתו של גפני). חברה זו אמורה לבחור את החומר לאמן שחתום בה, לפקח על הקלטתו באולפן ובהמשך גם תעסוק בהפקת ג'ינגלים.
בפברואר 1971 נכנס השיר "נומי ילדה" לפינה לשיפוטכם במצעד של גלי צה"ל. אז התחיל שלמה ארצי לעבוד על תקליטו השני ונמסר שכל השירים יהיו פרי עטו.

במרץ 1971 עמל שלמה על מספר שירים, מאת דובי זלצר, כדי להשמיעם בתכנית הטלוויזיה "ערב טוב".באמצע מרץ 1971 נערכה הקרנת בכורה חגיגית לסרט "התרנגול" (בכיכובו של חיים טופול). ידוענים רבים הגיעו ובהם גם שלמה ארצי, שנכנס לאולם ביחד עם עדנה לב וגרם לרבים לחשוב, בשגגה, כי מדובר ברומן חדש בביצה הישראלית.27 במרץ 1971 - הופעה בהפקת "אופנת ישראל 71", בהיכל התרבות, תל אביב.ב-9 באפריל 1971 פורסם הטור הראשון של שלמה בלהיטון, ששמו "כללי בהחלט". על ההתחלה הוא מדווח בזעזוע את מה שקרה מאחורי הקלעים בפסטיבל הילדים הראשון בו הוא השתתף.
בבתי הקולנוע מוקרן הסרט החדש, "מלכת הכביש", בכיכובם של גילה אלמגור ויהודה ברקן. פסקולהסרט בא עם שירים בביצוע שלמה ארצי, עדנה לב ולהקת האריות.

באפריל 1971 פורסם במוסף "בידור ולכל המשפחה" (של עיתון לאשה):באמצע אפריל 1971 זכה הקהל, שהגיע למועדון צוותא התל אביבי כדי לצפות בערב הבכורה של הופעת היחיד של שלמה ארצי ולהכיר שיר חדש שכתב לאשתו, מילכה.
באמצע אפריל גם התפרסם טור מס' 2 של שלמה בלהיטון...כפי ששלמה סיפר בטורו האחרון, הנה הוא עם צוות "שירי החומש". הצגת הבכורה תעלה באמצע יוני 1971.13 במאי 1971 - הופעה "חג האביב לילד", בגני התערוכה, תל אביב.ב-14 במאי פורסם בלהיטון טור מס' 3 של שלמה...המעריצות קראו את הטור האחרון של שלמה והביעו את כעסן בגליון הבא של להיטון. אולי על זה הוא כתב את השיר 'גבר הולך לאי-בול'?שלמה ארצי - זמר ישראלי עסוק מאד


ב-24 במאי 1971 נפגשו שלמה, שושנה דמארי ועדנה לב עם קוראי עיתון מעריב לנוער. צלם: ישראל סאן.

זו לא הפעם היחידה שהוא נפגש אז עם כתבי העיתון ההוא. הנה הוא במפגש נוסף, הפעם עם טל ברודי ושולמית אלוני. צלם: ישראל סאן. (בימים בהם לא הייתה בעיה לעשן במפגשים עם בני נוער)


במאי 1971 עסק שלמה גם בצילומי סרטו הקולנועי הראשון - "חסמב"ה ונערי ההפקר", בבימויו של יואל זילברג. שלמה גילם את מפקד חבורת סוד מוחלט בהחלט, ירון זהבי.

בתמונה: שלמה (במרכז) עם דובי גל ואבי אוריה, בעת הצילומים בנמל יפו. יואל זילברג בצד הימני של התמונה.


ביוני 1971 נערך בהיכל התרבות התל אביבי אירוע מיוחד, מטעם עיתון להיטון, ושמו 'תקליט הזהב'. האולם התמלא מפה אל פה והאמנים שעלו לבמה היו רבים ומהנים. הקונספט של הערב היה הצגת שיר חדש לצד להיט ידוע. אז מה היה לנו שם?


הארוע נפתח עם תזמורת הליווי שניגנה קטע פתיחה שהולחן במיוחד לערב זה על ידי דוד קריבושי.


- אושיק לוי בחר להציג שיר חדש ושמו 'אם אלוהים היה רוצה' לצד להיטו 'לא יודעים'


- עדנה לב ביצעה גם היא שני שירים: 'ידיד נפש' (מפסטיבל הזמר החסידי) ו'בוא נאמר עכשיו'.


- שלישיית לא איכפת להם, בהרכבה החדש ללא מתי כספי, שרה את 'איש הרחוב' ואחריו את 'פאפינו', שהיה זה השמעת הבכורה שלו.


- ששי קשת המתיק את האווירה עם 'ומתוק האור בעיניים'. השיר השני שביצע היה 'שם ישנה גבעה רמה'.


- אילנה רובינא עם השיר 'לא אומר לי'.


- שלמה ארצי הלהיב את הקהל עם 'פתאום עכשיו פתאום היום' ואחריו ביצע את 'אל תשאל ילד'. בעת הופעתו של שלמה רקדו אושיק לוי ואילנה רובינא מאחורי הקלעים לצליליו. את תקליט הזהב קיבל שלמה מידי סגן אלוף, צפריר ענבר.


- שובבי ציון היו אמורים להופיע גם הם בערב זה אך חנן יובל איבד את קולו והופעתם בוטלה.


- בני אמדורסקי, היחיד מהשלושרים לשעבר, ביצע על הבמה את 'היושבת בשורה הראשונה'. לאחר מכן עלה לבמה ישראל גוריון והשניים ביצעו, כצמד הדודאים שחזר לפעילות, את 'העולם בשחור לבן'.


- כשיהורם גאון עלה לשיר, הקהל דרש ממנו עוד ועוד. לכן הבריק במוחו רעיון: הוא קרא לאמדורסקי וגוריון והשלושה שרו לקהל, כשלישיית גשר הירקון המאוחדת לכמה דקות, את 'כשיבוא שלום'. קריבושי, המנצח על התזמורת, לא היה מוכן לדבר הספונטני הזה, ונראה מודאג לאורך ביצועו של השיר בעת שניצח על התזמורת.


- מוטי פליישר השמיע שני שירים בעלי ארומה תנ"כית : 'אבשלום' ו'אשת לוט'.


- אילן ואילנית ביצעו שני שירים שכתב בועז שרעבי. הראשון היה 'חופשי ומאושר' והשני היה השמעת בכורה עם 'רינגולי'. גם שרעבי עצמו פינק את הקהל בצליליו. לאחר מכן, כשאילנית עלתה לבמה להעניק את תקליט הזהב לששי קשת, היא שאלה במיקרופון את שלמה צח אם היא יכולה להעניק לששי גם נשיקה. ואז השחילה: 'בעצם, מה אני שואלת אותך? אנחנו כבר לא נשואים...'.


- בסיום הערב עלו כל המשתתפים לבמה וחולקו להם זרי פרחים.
ביוני 1971 הקליט שלמה ארצי עם קבוצת הכדורגל, מכבי נתניה, שיר ושמו "מ מ מ - נ נ נ" (קיצור של מכבי נתניה). ההקלטה נערכה באולפני קולינור בתל אביב. בתמונה, עם שלמה והכדורגלנים, נמצא גם אלברט פיאמנטה שעיבד את השיר.


בהמשך אותה שנה זה גם יצא על גבי תקליטון
בשנת 1971 פורסם בעיתון לאישה כי תוכניתו החדשה של שלמה ארצי לקהל הרחב תיקרא 'מה שאני אוהב - שלמה ארצי בצוותא עם ידידים'. את ההופעה היה אמור שלמה לערוך באולם צוותא (לא האולם הידוע שבאבן גבירול, תל אביב - אלא במקומו הקודם). רוב השירים בתוכנית תוכננו להיות מפרי עטו של שלמה והחידוש, כפי שנכתב בעיתון, הוא ששלמה ילווה את עצמו בגיטרה. ממש סנסציה. צויין כי יחד איתו על הבמה יהיו חבריו מחיל הים: דדי שלזינגר ואצ'י שטרו. חבר נוסף מחיל הים, טובי אריה, יופיע גם הוא ויציג לצד שלמה קטעי קריאה.


אבל מאז ידיעה זו לא נראו פוסטרים של מופע זה.ב-16 ביולי 1971 פורסם בלהיטון עוד טור של שלמה...
15 בספטמבר 1971 - הופעה בהפקת 12 הנבחרים, היכל התרבות, תל אביב.
ספטמבר 1971 ושלמה מתחיל גם להנחות תכנית בידור שבועית טלוויזיונית לילדים. בתכנית הראשונה היו אורחיו עדנה לב ועזרא דגן.


ספטמבר 1971 - סיכום מצעד הגל הקל (בלהיטון)ב-26 בספטמבר 1971 הגיע השיר "אל תשאל ילד" למקום הראשון במצעדי הפזמונים של גלי צה"ל ושידורי ישראל.

ב-2 באוקטובר יצא הסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר" לבתי הקולנוע ברחבי הארץ.
באותו חודש עברו משרדי חברת "אירה המקליטה" מרחוב אבן גבירול 90 לרחוב בני משה 17, תל אביב.


17 באוקטובר 1971 - הופעה בצוותא, תל אביבב-8 בנובמבר הגיע השיר "להיות לאחרים" למקום הראשון בגלי צה"ל.

בנובמבר 1971 יצא תקליטו השני של שלמה ארצי, "על אנשים". ההדפסה הראשונה באה עם עטיפה ובה צילום פניו של שלמה. מיד לאחר מכן הוחלפה העטיפה בציור.עיתון להיטון פרסם ביקורת על התקליט הזה:שלמה עם טכנאי אולפני קולינור, דורי הרשגל:באותו חודש סיפר שלמה ללהיטון כיצד הוא בוחר שיר לתקליט: "אני בכלל לא עומד בפני בעיה כזאת משום שאני כותב לאחרונה הן את המילים והן את הלחן שאני מקליט. אבל באופן אישי, כשאני שומע מילים שאינן טובות, זה מפריע לי. אותו דבר כשאני נתקל במנגינה או עיבודים שאינם טובים. אותו דבר כשאני נתקל במנגינה או בעיבודים שאינם טובים".


בדצמבר יש תחלופה בלהקת הליווי של שלמה, "כסנטיפה" (על שם אשתו של סוקרטס היווני): המעבד בני נגרי פרש כדי לעבוד עם להקת הנח"ל ובמקומו נכנסה בטסי רוזנברג האמריקנית, שיודעת לנגן היטב בחליל. גם שלמה עושה שינוי ועובר עם אשתו לדירת גג בשיכון בבלי, תל אביב. במקומו נכנס לדירתו הקודמת בני נגרי.


אהבתם? יש לי חומרים רבים ומאד נדירים מהעיתונות המגוונת של אז על שלמה ארצי, גם בשנת 1970 וגם מ-1972 ואילך. מחפשים חומרים נדירים עליו למחקרים או כתבות? ניתן להזמין את השירות שלי.


בלוג מוסיקה - כל מה שרציתם לדעת על מוסיקה - ועוד קצת.

הנכם מוזמנים לשתף את הבלוג עם חבריכם.


רוצים לשמוע עוד הרצאות מעניינות על הופעות מוסיקה? זמרים ישראליים? להקות רוק? החיפושיות? תקליטים? רוק מתקדם? ועוד מגוון נושאים? מוזמנים ליצור איתי קשר. בינתיים, בואו ליהנות גם מפודקאסטים מומלצים ומבלוג המוסיקה באתר.


להזמנות: 050-5616459©נעם רפפורט
©נעם רפפורט
bottom of page