Search
  • Noam Rapaport

שלמה ארצי מסע כרונולוגי 1973-1971

Updated: Apr 17


באמצע ינואר 1971 הגיע השיר "האם עודך יפה" למקום הראשון בתחנת שידורי ישראל.


שלמה ללהיטון על הסוגייה, האם צריך לשלם על שירים: "אני גורס שעבודתו של מחבר דומה לכל עבודה אחרת, שאדם חי ומתפרנס ממנה. אם לי יש זכות לדרוש תשלום עבור הופעות, או תקליטים שלי - גם המחבר זכאי לתשלום עבוד עבודתו. קרו לי לא מעט מקרים בהם נאלצתי לוותר על שיר, בגלל שיקול כספי - אבל זה לא שינה את אמונתי בעיקרון, שיש לשלם למחבר על יצירתו. לעומת זאת, מתוך נסיוני האישי, אני יודע שיש מחברים המוכנים למסור לזמרים צעירים שירים בחינם, כדי לתת להם צ'אנס ומתוך התקווה שהפופולריות של אותו זמר, תביא להם מוניטין".בינואר 1971 פתח שלמה חברה להפקות מוזיקליות, ביחד עם המפיק איתן גפני והמוזיקאי אלברט פיאמנטה. שם החברה "אירה המקליטה" (על שם בתו של גפני). חברה זו אמורה לבחור את החומר לאמן שחתום בה, לפקח על הקלטתו באולפן ובהמשך גם תעסוק בהפקת ג'ינגלים.בפברואר 1971 נכנס השיר "נומי ילדה" לפינה לשיפוטכם במצעד של גלי צה"ל. אז התחיל שלמה ארצי לעבוד על תקליטו השני ונמסר שכל השירים יהיו פרי עטו.
במרץ 1971 עמל שלמה על מספר שירים, מאת דובי זלצר, כדי להשמיעם בתכנית הטלוויזיה "ערב טוב".


באמצע מרץ 1971 נערכה הקרנת בכורה חגיגית לסרט "התרנגול" (בכיכובו של חיים טופול). ידוענים רבים הגיעו ובהם גם שלמה ארצי, שנכנס לאולם ביחד עם עדנה לב וגרם לרבים לחשוב, בשגגה, כי מדובר ברומן חדש בביצה הישראלית.


27 במרץ 1971 - הופעה בהפקת "אופנת ישראל 71", בהיכל התרבות, תל אביב.


ב-9 באפריל 1971 פורסם הטור הראשון של שלמה בלהיטון, ששמו "כללי בהחלט". על ההתחלה הוא מדווח בזעזוע את מה שקרה מאחורי הקלעים בפסטיבל הילדים הראשון בו הוא השתתף.בבתי הקולנוע מוקרן הסרט החדש, "מלכת הכביש", בכיכובם של גילה אלמגור ויהודה ברקן. פסקולהסרט בא עם שירים בביצוע שלמה ארצי, עדנה לב ולהקת האריות.
באפריל 1971 פורסם במוסף "בידור ולכל המשפחה" (של עיתון לאשה):


באמצע אפריל 1971 זכה הקהל, שהגיע למועדון צוותא התל אביבי כדי לצפות בערב הבכורה של הופעת היחיד של שלמה ארצי ולהכיר שיר חדש שכתב לאשתו, מילכה.


באמצע אפריל גם התפרסם טור מס' 2 של שלמה בלהיטון...


כפי ששלמה סיפר בטורו האחרון, הנה הוא עם צוות "שירי החומש". הצגת הבכורה תעלה באמצע יוני 1971.


13 במאי 1971 - הופעה "חג האביב לילד", בגני התערוכה, תל אביב.


ב-14 במאי פורסם בלהיטון טור מס' 3 של שלמה...


המעריצות קראו את הטור האחרון של שלמה והביעו את כעסן בגליון הבא של להיטון. אולי על זה הוא כתב את השיר 'גבר הולך לאי-בול'?


ב-24 במאי 1971 נפגשו שלמה, שושנה דמארי ועדנה לב עם קוראי עיתון מעריב לנוער. צלם: ישראל סאן.
זו לא הפעם היחידה שהוא נפגש אז עם כתבי העיתון ההוא. הנה הוא במפגש נוסף, הפעם עם טל ברודי ושולמית אלוני. צלם: ישראל סאן. (בימים בהם לא הייתה בעיה לעשן במפגשים עם בני נוער)

במאי 1971 עסק שלמה גם בצילומי סרטו הקולנועי הראשון - "חסמב"ה ונערי ההפקר", בבימויו של יואל זילברג. שלמה גילם את מפקד חבורת סוד מוחלט בהחלט, ירון זהבי.

בתמונה: שלמה (במרכז) עם דובי גל ואבי אוריה, בעת הצילומים בנמל יפו. יואל זילברג בצד הימני של התמונה.

ביוני 1971 נערך בהיכל התרבות התל אביבי אירוע מיוחד, מטעם עיתון להיטון, ושמו 'תקליט הזהב'. האולם התמלא מפה אל פה והאמנים שעלו לבמה היו רבים ומהנים. הקונספט של הערב היה הצגת שיר חדש לצד להיט ידוע. אז מה היה לנו שם?


הארוע נפתח עם תזמורת הליווי שניגנה קטע פתיחה שהולחן במיוחד לערב זה על ידי דוד קריבושי.


- אושיק לוי בחר להציג שיר חדש ושמו 'אם אלוהים היה רוצה' לצד להיטו 'לא יודעים'


- עדנה לב ביצעה גם היא שני שירים : 'ידיד נפש' (מפסטיבל הזמר החסידי) ו'בוא נאמר עכשיו'.


- שלישיית לא איכפת להם, בהרכבה החדש ללא מתי כספי, שרה את 'איש הרחוב' ואחריו את 'פאפינו', שהיה זה השמעת הבכורה שלו.


- ששי קשת המתיק את האווירה עם 'ומתוק האור בעיניים'. השיר השני שביצע היה 'שם ישנה גבעה רמה'.


- אילנה רובינא עם השיר 'לא אומר לי'.


- שלמה ארצי הלהיב את הקהל עם 'פתאום עכשיו פתאום היום' ואחריו ביצע את 'אל תשאל ילד'. בעת הופעתו של שלמה רקדו אושיק לוי ואילנה רובינא מאחורי הקלעים לצליליו. את תקליט הזהב קיבל שלמה מידי סגן אלוף, צפריר ענבר.


- שובבי ציון היו אמורים להופיע גם הם בערב זה אך חנן יובל איבד את קולו והופעתם בוטלה.


- בני אמדורסקי, היחיד מהשלושרים לשעבר, ביצע על הבמה את 'היושבת בשורה הראשונה'. לאחר מכן עלה לבמה ישראל גוריון והשניים ביצעו, כצמד הדודאים שחזר לפעילות, את 'העולם בשחור לבן'.


- כשיהורם גאון עלה לשיר, הקהל דרש ממנו עוד ועוד. לכן הבריק במוחו רעיון : הוא קרא לאמדורסקי וגוריון והשלושה שרו לקהל, כשלישיית גשר הירקון המאוחדת לכמה דקות, את 'כשיבוא שלום'. קריבושי, המנצח על התזמורת, לא היה מוכן לדבר הספונטני הזה, ונראה מודאג לאורך ביצועו של השיר בעת שניצח על התזמורת.


- מוטי פליישר השמיע שני שירים בעלי ארומה תנ"כית : 'אבשלום' ו'אשת לוט'.


- אילן ואילנית ביצעו שני שירים שכתב בועז שרעבי. הראשון היה 'חופשי ומאושר' והשני היה השמעת בכורה עם 'רינגולי'. גם שרעבי עצמו פינק את הקהל בצליליו. לאחר מכן, כשאילנית עלתה לבמה להעניק את תקליט הזהב לששי קשת, היא שאלה במיקרופון את שלמה צח אם היא יכולה להעניק לששי גם נשיקה. ואז השחילה : 'בעצם, מה אני שואלת אותך? אנחנו כבר לא נשואים...'.


- בסיום הערב עלו כל המשתתפים לבמה וחולקו להם זרי פרחים.ביוני 1971 הקליט שלמה ארצי עם קבוצת הכדורגל, מכבי נתניה, שיר ושמו "מ מ מ - נ נ נ" (קיצור של מכבי נתניה). ההקלטה נערכה באולפני קולינור בתל אביב. בתמונה, עם שלמה והכדורגלנים, נמצא גם אלברט פיאמנטה שעיבד את השיר.


בהמשך אותה שנה זה גם יצא על גבי תקליטון
בשנת 1971 פורסם בעיתון לאישה כי תוכניתו החדשה של שלמה ארצי לקהל הרחב תיקרא 'מה שאני אוהב - שלמה ארצי בצוותא עם ידידים'. את ההופעה היה אמור שלמה לערוך באולם צוותא (לא האולם הידוע שבאבן גבירול, תל אביב - אלא במקומו הקודם). רוב השירים בתוכנית תוכננו להיות מפרי עטו של שלמה והחידוש, כפי שנכתב בעיתון, הוא ששלמה ילווה את עצמו בגיטרה. ממש סנסציה. צויין כי יחד איתו על הבמה יהיו חבריו מחיל הים: דדי שלזינגר ואצ'י שטרו. חבר נוסף מחיל הים, טובי אריה, יופיע גם הוא ויציג לצד שלמה קטעי קריאה.


אבל מאז ידיעה זו לא נראו פוסטרים של מופע זה.


ב-16 ביולי 1971 פורסם בלהיטון עוד טור של שלמה...15 בספטמבר 1971 - הופעה בהפקת 12 הנבחרים, היכל התרבות, תל אביב.ספטמבר 1971 ושלמה מתחיל גם להנחות תכנית בידור שבועית טלוויזיונית לילדים. בתכנית הראשונה היו אורחיו עדנה לב ועזרא דגן.


ספטמבר 1971 - סיכום מצעד הגל הקל (בלהיטון)


ב-26 בספטמבר 1971 הגיע השיר "אל תשאל ילד" למקום הראשון במצעדי הפזמונים של גלי צה"ל ושידורי ישראל.
ב-2 באוקטובר יצא הסרט "חסמב"ה ונערי ההפקר" לבתי הקולנוע ברחבי הארץ.באותו חודש עברו משרדי חברת "אירה המקליטה" מרחוב אבן גבירול 90 לרחוב בני משה 17, תל אביב.


17 באוקטובר 1971 - הופעה בצוותא, תל אביב


ב-8 בנובמבר הגיע השיר "להיות לאחרים" למקום הראשון בגלי צה"ל.
בנובמבר 1971 יצא תקליטו השני של שלמה ארצי, "על אנשים". ההדפסה הראשונה באה עם עטיפה ובה צילום פניו של שלמה. מיד לאחר מכן הוחלפה העטיפה בציור.

(תמונת העטיפה הקודמת, שמופיעה פה, צורפה על ידי מאתר "סטריאו ומונו").


עיתון להיטון פרסם ביקורת על התקליט הזה:שלמה עם טכנאי אולפני קולינור, דורי הרשגל:


באותו חודש סיפר שלמה ללהיטון כיצד הוא בוחר שיר לתקליט: "אני בכלל לא עומד בפני בעיה כזאת משום שאני כותב לאחרונה הן את המילים והן את הלחן שאני מקליט. אבל באופן אישי, כשאני שומע מילים שאינן טובות, זה מפריע לי. אותו דבר כשאני נתקל במנגינה או עיבודים שאינם טובים. אותו דבר כשאני נתקל במנגינה או בעיבודים שאינם טובים".


בדצמבר יש תחלופה בלהקת הליווי של שלמה, "כסנטיפה" (על שם אשתו של סוקרטס היווני): המעבד בני נגרי פרש כדי לעבוד עם להקת הנח"ל ובמקומו נכנסה בטסי רוזנברג האמריקנית, שיודעת לנגן היטב בחליל. גם שלמה עושה שינוי ועובר עם אשתו לדירת גג בשיכון בבלי, תל אביב. במקומו נכנס לדירתו הקודמת בני נגרי.ב-11 במרץ 1972 נולדה בת לשלמה ומילכה ארצי. הם קראו לה שירי.

ב-19 במרץ 1972 הגיע השיר "דרך שתי נקודות" למקום הראשון בשידורי ישראל.ב-19 באפריל 1972 הופיע שלמה בפסטיבל הזמר והפזמון, עם "השיר על ארץ סיני" (מילים: רחל שפירא / לחן: מוני אמריליו). השיר לא הגיע למקומות הראשונים.


באמצע יוני הגיע השיר הזה למקום הראשון במצעד של שידורי ישראל


בשנת 1972 סקר שלמה ארצי לעיתון עולם הקולנוע את שירי אלבומו החדש, 'פתאום אחר ימים רבים':


- 'אמא קטנה': "מצאתי את השיר בספר שיריו של דוד פוגל, משורר אשר משום מה אינו מוכר בארץ. עדיין לא נתקלתי במישהו שהלחין משיריו פה. דוד פוגל נפטר סמוך לתקופת השואה. המעניין הוא שכבר בתקופה ההיא הוא כתב באופן מודרני. אולי זו גם הסיבה מדוע לא נתקבל אז באהדה על ידי הציבור היהודי. נושא השיר היא ביתו של דוד פוגל, שנשלחה בגיל צעיר למוסד סגור. פוגל קורא לביתו אמא קטנה".


- 'פתאום אחר ימים רבים': "שיר בן חמישים שניות שעל שמו נקרא התקליט. זה שיר אהבה המתאר את הרגעים שאתה חי עם מישהי עד שלפתע אתה מגלה עד כמה אתה באמת אוהב אותה. כתבתי אותו לפני ארבעה חודשים בערך".


- 'ממלינדה': "השיר הזה הוקלט בימים אלה בגרמניה וכמעט שזכה להיכלל בין השירים שיתחרו בתחרות האירוויזיון הקרובה. השיר היה אמור לייצג את שווייץ, אך לצערי הרב - מאחר והוא כבר הופיע קודם לכן על גבי תקליט -הוא נפסל!".


- 'איש זקן שחולם אותנו': "השיר הזה שייך בעצם לתקופה בה עשיתי את התקליט הקודם. כשאני מאזין היום לשיר אני מוצא שיש בו הרבה דברים שהייתי יכול לעשות אותם הרבה יותר טוב. העיבוד, למשל".


- 'ציפור לבנה': "תחילה נכתב השיר בעברית והיה בו משהו נגד השימוש בסמים. כשבאנו להקלטה הייתה לי הרגשה שהשיר יישב טוב יותר על טקסט באנגלית וגידי קורן כתב לו טקסט אחר לגמרי. זה הנסיון הראשון שלי לשיר באנגלית ואני סבור שהוא עלה יפה למרות שקיימת פה בעיית המבטא הישראלי...".


- 'יופיה אינו ידוע': "היו לי קשיים רבים עד שהצלחתי להלחין את השיר הזה. זה שיר בעל טקסט מסובך ולכן הופתעתי לא מעט כשהוא הגיע למקום הראשון במצעד הפזמונים".ב-24 ביולי 1972 הופיע שלמה גם במופע "תקליט הזהב". הנה ביקורת בעיתון עולם הקולנוע על התקליט 'תקליט הזהב 72' ('התקליט חיפה') :


"תקליט זהב על שום מה? אבל מה זה בעצם חשוב, כשהמדובר בשמות 'מפוצצים' כמו ששי קשת, שלמה ארצי, עדנה לב וכל היתר? אני אישית איני מתלהב מתקליטים מרובי-אמנים שכאלה. אבל אני זה לא אתם. אלה ששולחים גלויות לצעדים והולכים לראות כל 'נבחרת אמנים' ודאי ישמחו לקראת תקליט זה. מהכתוב על העטיפה מתקבל הרושם כי תריסר הפזמונים המופיעים בתקליט הם תוצרת 1972. אך אני בספק אם 'ערי הגדה' של יגאל בשן או 'פנקס הקטן' של ששי קשת נוצרו השנה".


בסופו של דבר קיבל התקליט, שחלק מהמאמנים שהופיעו באירוע לא נכללו בו, שני כוכבים מתוך ארבעה.

שלמה גם משתתף בתקליט הילדים "הטיול לארץ התווים". את המילים כתב גידי קורן והלחנים נעשו על ידו עם שלמה.ב-22 בספטמבר 1972, יום שישי בשעה 15:10, שודרה התכנית הטלוויזיונית "חג שלי", שהנחה שלמה והתארחו בה גדעון זינגר, חנן יובל, שולה חן, מיכל טל ולהקת בת דור.


באוקטובר 1972 עסק שלמה בהקלטות באולפני קולינור, תל אביב...בהמשך תצא ההרפתקה הגרמנית של שלמה בכמה תקליטונים:

בינואר 1973 ניגש שלמה לתחנת הרדיו 'שידורי ישראל' כדי להקליט פיילוט לתכנית רדיו.


מה שמה של התכנית, שאלתם? ובכן, התשובה היא 'תשתו קפה' ומתוכנן כי ארצי יארח בה אנשים שאינם בכותרות החדשות. שיהיה בהצלחה. במקביל הוא הקים חברה עסקית, עם חנן יובל, ושמה 'ש.מ.ח'. חברה זו נועדה לספק שירותי תזמורות לאירועים. שיהיה בהצלחה גם פה.27 באפריל 1972 - מופע תקליט הכסף במרכז בארבור, תל אביב


14 במרץ 1973 - הופעה בערב שני של שירי משוררים, בהיכל התרבות, תל אביב.


שלמה שר בערב זה את השיר "אומרים ישנה ארץ" וקיבל ביקורת בעיתון על המשמר, מאת עדה סער:


19 במרץ 1973 - הופעה בפורימיאדה בהיכל התרבות, תל אביב.


באפריל 1973 יצא תקליטון חדש לשלמה ארצי וחנן יובל בליווי להקת גברת תפוח - "ציונות בלי מרכאות". להקת הליווי הזו רק התגבשה והיו בה הגיטריסטים דדי שלזינגר ויאיר שרגאי, הבסיסט אצ'י שטרו והמתופף שלמה חממי.

ב-7 במאי 1973 נערך פסטיבל הזמר והפזמון. שלמה שר בו את "שיר בבוקר בבוקר (פתאום קם אדם)" והגיע למקום השני. למקום הראשון הגיעה עדנה לב עם השיר "אני ואת נולדנו בתש"ח". בתחילת יוני יגיע שירו של שלמה למקום הראשון במצעד של שידורי ישראל.בסוף מאי 1973 הגיע השיר "אומרים ישנה ארץ" למקום הראשון במצעד של גלי צה"ל. שבוע לאחר מכן כבש השיר את הפסגה גם של מצעד שידורי ישראל.19 ביוני 1973 - שלמה מחמם את כוכבת האירוויזיון, אן מארי דוד, בקולנוע תל אביב.ביוני 1973 עסקו שלמה ורבקה זוהר בהכנת מופע משותף, לחודש אוגוסט, שיהיו בו גם קטעי ריקוד ותזמורת בת חמישה נגנים. בשלב זה נערך חיפוש אחר כוריאוגרף מתאים.