top of page
Search
  • Writer's pictureNoam Rapaport

ליילה הפילה אותי על ברכיי - הכרונולוגיה של אריק קלפטון עם להקת דרק והדומינוס

Updated: Mar 16חברי הלהקה:

אריק קלפטון - שירה, גיטרה

בובי ויטלוק - פסנתר, אורגן, שירה

קארל ריידל - בס

ג'ים גורדון - תופים

דוואן אולמן - גיטרה


קלפטון: "הייתי אז רווק אבל קיוויתי מאד שפאטי בויד תעבור אליי. לא הייתה לנו אז מערכת יחסים. מה שאני אוהב באלבום הזה הוא שהוצאנו אותו באופן אנונימי. בתחילה לא ידעו מי אנחנו ואפילו הופענו במועדונים קטנים באנגליה תחת השם הזה - ולא הגיעו אנשים. זו הייתה אחת הלהקות הטובות ביותר שהייתי חבר בה. זו הייתה הפעם הראשונה בה שיווקתי אלבום באופן אנונימי לגמרי. זו הייתה חוויה מיוחדת ביותר".ב-19 במאי 1970 שוחררה הודעה רשמית, בעיתונות המוסיקה הבריטית, שבה נאמר כי אריק קלפטון יחזור לבמה בשני מופעי צדקה, שייערכו ב-14 ביוני בלונדון.


ההופעות נועדו לאסוף כסף לפעילים שעסקו במחאות נגד מלחמת ויאטנם. במודעות נמסר כי הוא יופיע עם חברים שזהותם תתגלה רק ביום המופע. מה שכן, נודע כי שלושה חברים מלהקת הליווי של דלייני ובוני יהיו בהופעות ויגיעו במיוחד מלוס אנג'לס. זהותם של השלושה, לפי הפרסום, הצביעה על הקלידן בובי ויטלוק והנשפנים בובי קיז וג'ים פרייס.


(בתמונה: דלייני ובוני עם קלפטון)


בעוד שרוב הלהקה הגדולה של דלייני ובוני בחרה לעזוב את הזוג הנשוי והמזמר לטובת הופעות עם ג'ו קוקר, החליט ויטלוק להישאר עם דלייני ובוני עד שהחליט כי הגיע הזמן לשינוי. הוא לקח הפסקה וטס ללונדון כדי לפגוש את קלפטון, שלא היסס והציע לו להקים ביחד להקה.בהמשך אותו חודש מאי הצטרפה אליהם חטיבת הקצב עם הבסיסט ריידל והמתופף גורדון.

קלפטון: "לא תיכננתי להקים את הלהקה הזו. היכרתי את קארל ריידל, ג'ים גורדון ובובי ויטלוק כשניגנתי עמם בסיבוב ההופעות של דלייני ובוני. הם החליטו לעזוב את דלייני ובוני כי ביקשו העלאה בשכרם ונתקלו בסירוב. קארל התקשר אליי ושאל אותי אם בא לי להקים איתו להקה. חשבתי לתומי 'מדוע לא?'. אז הם באו לאנגליה והתגוררו בבית שלי במשך מספר חודשים. כך הפכנו לדרק והדומינוס. חיפשתי מסגרת מוסיקלית להתאים לתוכה וזה היה צעד טבעי עבורי".


הרביעייה החלה לערוך חזרות אינטנסיביות בביתו של קלפטון שבסארי. חבר נוסף שהגיע ברגע האחרון והצטרף ללהקה היה דייב מייסון, לשעבר הגיטריסט מלהקת טראפיק.


ב-6 ביוני 1970 זעקה כותרת בעיתון מלודי מייקר הבריטי, שקלפטון יעבוד מוסיקלית ביחד עם הבסיסט ג'ק ברוס (חברו לשעבר בלהקת CREAM) וחצוצרן הג'אז הנודע, מיילס דייויס.הרעיון היה להופיע יחדיו בפסטיבל מוסיקה גדול, בסביבת ניו יורק. זו לא הייתה רק שמועה, כפי שסיפר קלפטון: "התפתיתי לעבוד עם שניהם ואני ממש מחכה לנגן עם מיילס דייויס. זאת למרות שאינני מבין מה הוא עושה מוסיקלית, אבל זה לא משנה". בסופו של דבר, ההופעה לא התרחשה.


ב-14 ביוני 1970 נערכה הופעת הבכורה של להקת דרק והדומינוס.


זו הייתה הפעם הראשונה בה דרך אריק קלפטון על במה בריטית, מאז שהופיע עם הצמד דלייני ובוני. ביום זה נערכו, ב-LYCEUM בלונדון, שני מופעי צדקה למען גופים שפעלו נגד מלחמת ויאטנם. לצד הלהקה החדשה של קלפטון הופיעו חמישה אמנים נוספים, שהסכימו להופיע בחינם; להקת אשטון גארדנר ודייק, איש הבלוז אלקסיס קורנר, NOIR, RAVEN והשדרן ג'ון פיל. בקהל נצפו מיק ג'אגר ופיטר פרמפטון.באותו יום חיפשה להקתו של קלפטון שם ראוי, כשהמודעות לקראת ההופעות ציינו את שמות המשפחה של ארבעה חבריה; אריק קלפטון, המתופף ג'ים גורדון, הבסיסט קארל ריידל והקלידן בובי ויטלוק, שהציע את השם THE DYNAMICS. אבל היה זה טוני אשטון (הקלידן מלהקת אשטון, גארדנר ודייק) שגם הנחה את הארוע והחליט לקרוא ללהקה שהציג בשם "דרק והדומינוס".קלפטון: "זו הייתה בדיחה שלו. טוני הציע את השם כי הוא תמיד קרא לי דל. אז הוא רצה לקרוא ללהקה דל והדומינוס. אבל ברגע האחרון הוא שינה את זה לדרק והדומינוס".

קלפטון עלה לבמה בחליפה ושיער משוח לאחור. ההופעה נפתחה באופן אקוסטי כשלצידו הגיטריסט דייב מייסון וגם ויטלוק לצדם כשהוא פורט קצת בגיטרה משלו. הם מבצעים את השיר EASY NOW ואחריו עולה גם חטיבת הקצב של הלהקה והעניינים הופכים חשמליים.כתב עיתון דיסק, רוי שיפסטון, נכח שם ודיווח לעיתונו בחוסר להט שהיה זה מופע רגיל וקלפטון לא היה מעניין. גם כריס וולש מהמלודי מייקר לא התרשם. ייקח ללהקה עוד קצת זמן עד שתקבל את מקומה הראוי בעולם הרוק האגדי.


למחרת המופע התייצב כל ההרכב להקלטת אלבום הסולו של ג'ורג' האריסון, שייקרא ALL THINGS MUST PASS, באולפני טריידנט שבמרכז לונדון.האריסון ראה בקלפטון וחבורתו את 'להקת הבית' בתקליט שלו. קלפטון וחבריו החליטו לנצל את הסשנים גם להקלטת תקליטון בכורה, עם המפיק של האריסון לאלבומו (פיל ספקטור). ההקלטות נערכו ב-18 ביוני עם גרסה מהירה לשיר TELL THE TRUTH.ב-9 ביולי 1970, הגיע אריק קלפטון לאולפני טריידנט שבלונדון, כדי להקליט עבור דוקטור ג'ון.


דוקטור ג'ון היה עוד אמן אמריקני שבחר, כמו רבים לפניו, להקליט דווקא בלונדון. הוא לא היה דוקטור אמיתי. שמו היה מאק רבנאק והוא ידע לשלב מוסיקלית ובאופן נפלא שורשים מניו אורלינס עם מיסטיות מלהיבה.


ב-25 ביולי 1970 פורסמו בעיתונים התמונות הראשונות של קלפטון ולהקתו, שצולמו בביתו שבסארי, ביחד עם כלבו ג'יפ, ששמו יפאר את אחד מקטעי הג'אם באלבום של האריסון, I REMEMBER JEEP. דייב מייסון כבר לא נמצא בתמונה...


ב-7 באוגוסט 1970 יצא באנגליה אלבום הסולו הראשון של אריק קלפטון. באותו יום הוא הופיע עם דרק והדומינוס במלון MAYFAIR שבניוקסל. להקת החימום הייתה WRITING ON THE WALL וקלפטון ולהקתו קיבלו עבור הופעתם 750 ליש"ט.


תקליט בכורה זה של קלפטון כאמן סולו יקבע את הסגנון שלו מעתה ואילך; הוא מתמקד בשירתו, בכתיבת שירים ובמקצבים פשוטים - כשעניין הווירטואוזיות בנגינת הגיטרה בא כאלמנט משני."אתה צנוע מדי!", זעק המלודי מייקר ושיקף את דעתם של רבים אז על התקליט. "מה שמפריע פה הוא שאריק קלפטון התמזג כל כך בצליל של הצמד דלייני ובוני עד שתקליט זה הפך לתקליט שלהם שנשמע כאילו הוא רק מתארח בו. אפילו גרוע מזה, סגנון שירתו של אריק בא לאחר הדרכה ברורה מדלייני בראמלט".


עם אלבום זה עשה קלפטון תפנית של 180 מעלות מעבודתו בחמש השנים הקודמות. הלכו הסולואים הארוכים והג'אזיים והלכה עבודת הבלוז השורשית של שיקגו. במקומם, קלפטון בא כזמר וחיפש להגדיר צורות שירה משלו. פה הוא מסמן את השימוש הראשון שלו בגיטרת פנדר סטרטוקאסטר והצליל הגבוה שלה עמד בניגוד גמור לצלילי הגיבסון הכהים והשמנים, שקלפטון עשה עם ג'ון מאייאל והבלוזברייקרז ולהקות CREAM ובליינד פיית'.ברולינג סטון נכתב בזמנו בביקורת על התקליט: "התקליט נפתח עם אריק ששר, 'אני מתערב אתכם שלא חשבתם שאני יודע איך לעשות רוק'נ'רול'. ובכן, אם לומר לך את האמת, אריק, התחלנו לתהות. עם כל ההתרוצצויות שעשית לאחרונה, התחלנו לדאוג שתהפוך לעוד מוסיקאי אולפן שיתעסק עם עשירים ומפורסמים.


אבל לא. למרות כל זה, התקליט הוא חם וידידותי מהסוג שלא שמעתי מאז האלבום הראשון של דלייני ובוני. קולו של קלפטון הוא גילוי. הוא פחד להשתמש בו בעבר כי הוא חשב שזה נוראי, אבל דלייני אמר לו שקולו הוא מתנה מאלוהים, ואם לא ישתמש בו, אולי אלוהים ייקח אותו ממנו. הקול של קלפטון בסדר גמור; מחוספס ולא גמור, אולי, אבל הוא מוסיף לאיכות הכפרית של המוסיקה. אז כן, אריק. אתה יודע בהחלט לעשות רוק'נ'רול וגם אתה מנגן בגיטרה באופן מדהים".משום מה האלבום נשכח ובדרך כלל לא מוזכר בקרב האנשים שמדברים על תקליטיו הגדולים של אלוהי הגיטרה - ולא בצדק. אז מה יש לנו פה? הרבה מהצמד דלייני ובוני, ליאון ראסל, ג'יי ג'יי קייל ואלוהים אחד מהוסס מאד, שנתן לאחרים להובילו. אבל התוצאה היא מהנה ביותר. זו תקופה בה קלפטון רצה להיות כמה שיותר רחוק מאור הזרקורים שעל הבמה ופשוט לנגן. לפני כן הוא נחבא אל הכלים בלהקת בליינד פיית', כשכולם ציפו ממנו דווקא להיות בה המוביל. בתקליט הזה הוא ריפד את עצמו בסוללת מוסיקאים-חברים גדולה ומוכשרת ביותר, שנועדה להחביאו.(ההרצאה "שישה מיתרים של אש" - המסע של אריק קלפטון. להזמנה: 050-5616459)


ב-25 באוגוסט טסו חברי הלהקה למיאמי כדי להקליט שם את אלבום הבכורה. קלפטון היה שבור לב בגלל שאשתו של ג'ורג' האריסון, פאטי בויד, דחתה את חיזוריו.


ב-26 באוגוסט 1970 המשיכה להקת דרק והדומינוס להקליט באולפני CRITERIA שבמיאמי. רק שהפעם קרה שם דבר שישפיע על המשך ההקלטות.


הגורל רצה וטכנאי ההקלטה, טום דאוד, שמע כי להקת 'האחים אולמן' מנגנת בקרבת מקום (ב- MIAMI CIVIC CENTER). קלפטון היה מעריץ נלהב של דוואן אולמן. לכן הוחלט לקחת הפסקה מההקלטות ולסור למקום ההופעה של האחים. קלפטון: "אני זוכר שנסענו לפארק ובזמן שהחנינו את האוטו, שמעתי גיטרה מייבבת מרחוק שכבשה אותי. זה היה מדהים. התיישבנו מקדימה מול הלהקה ונדהמתי ממה שראיתי. כל חבריה נראו דומים זה לזה. הם היו כולם רזים, עם שיער ארוך וניגנו רוק כמו שלא שמעתי מעולם לפני כן".


אולמן, שהיה אז רק בן 23, כבר הטביע את חותמו כאחד מנגני הסלייד המובילים של ארה"ב. כשהוא הבחין בקלפטון בקהל, הוא קפא במקומו ללא יכולת לזוז. דוואן העריץ ביותר את קלפטון ולא ציפה לדבר כזה שיצוץ בהופעתו. אחרי ההופעה של האולמנים הזמין אותם קלפטון לאולפן כדי לג'מג'ם ביחד והם הסכימו בשמחה, כשבשלב כלשהו בלילה עזבו הם את האולפן. הגיטריסט, דוואן אולמן, נשאר שם והמשיך לג'מג'ם עם הדומינוס.


למחרת ההופעה הזו ג'ימג'מו שוב שני הגיטריסטים באולפן. זה השלב בו ביקש קלפטון מדוואן להצטרף להקלטות האלבום של הדומינוס. הוא הרגיש כי דוואן הוא למעשה האח המוסיקלי שתמיד היה חסר לו. דוואן נענה להזמנה בשמחה.


לאחר שדוואן עזב את האולפן, ביום זה, הקליטה הלהקה גם כמה טייקים של TELL THE TRUTH (בעיבוד איטי יותר מזה שהוקלט לפני כן לתקליטון בכורה, בהפקת פיל ספקטור) ושיר שכתבו קלפטון וקלידן הלהקה, בובי ויטלוק, בשם TENDER LOVE, שלא יזכה להגיע לקו הגמר.ההגעה של דוואן להקלטות נתנה זריקת מרץ אדירה לדומינוס, עם שילוב מעניין בין הפנדר של קלפטון לגיבסון לס פול של אולמן. חברי הלהקה נהגו לערוך באולפן ג'אמים ארוכים על מנת למצוא תבניות לשירים. בין הג'אמים נהגו הם לבלות את זמנם בבריכת השחיה ובסאונה. לכן כולם נראים מאד שזופים בתמונות שמתנוססות בעטיפה הפנימית של האלבום. טום דאוד, שהקליט גם את האלבומים של CREAM וזכר את כמות הציוד האימתנית שהשלישייה ההיא העמיסה לתוך אולפני ההקלטות, נדהם מהציוד המינימלי שהובא הפעם להקלטות. במקום מגברי המרשאל האימתניים הביאו קלפטון וחבריו מגברי פנדר קטנים.


ב-2 בספטמבר 1970 התייצבו ארבעת חברי דרק והדומינוס באולפני CRITERIA שבמיאמי, כשהיום מתחיל עם הקלטת השיר I LOOKED AWAY.משם עברה החבורה להקלטת נגינת הבסיס בשיר BELL BOTTOM BLUES. שם השיר מדבר על מכנסיים שהיו אז לוהטים מאד באופנה, עם חלק עליון צר וחלק תחתון מתרחב מאד. הם נקראו גם מכנסי פדלאפון או מכנסי סן טרופה (או בלשון ארצנו - מכנסי סן טרופז).השיר הפך לתחינה קורעת לב של קלפטון מאהובתו הבלתי מושגת שתבוא אל זרועותיו לפני שהיא תמצא אותו עם מישהי אחרת ושיהיה מאוחר מדי. רבים חושבים שהשיר נכתב על פאטי בויד, שריסקה את ליבו של קלפטון, אך הייתה זו מישהי אחרת שעליה נכתב השיר.


ויטלוק: "אריק פגש את הבחורה הצרפתיה הזו, שהייתה כמו נסיכה פרסית או משהו כזה, והיא לבשה מכנסי פעמון. היא לא דיברה אף מילה באנגלית ומערכת היחסים הזו נמשכה רק שבוע. הוא התחיל את השיר שם, ואז כשחזרנו לאנגליה, סיימנו את זה בחדר הטלוויזיה שבביתו".


קלפטון, שעם השנים התעמעם זכרונו וסיפר כי זה נכתב על פאטי, קרא את דבריו של ויטלוק ואישר אותם. ויטלוק לא זכה בתחילה לקבל קרדיט כתיבה בשיר זה, אך זה השתנה בזכות מעשה טוב לב מקלפטון. ויטלוק: "רגע לפני שיצאה מהדורה מורחבת של האלבום, לציון ארבעים שנה, אריק שאל את חברת התקליטים, 'ומה בובי יקבל מזה?'. מייקל איטון, המנהל שלו אמר לו, 'כלום, מכיוון שהוא מכר את כל התמלוגים שלו'. ובכן, ללא ידיעתי, אריק ומייקל לקחו את עורכי הדין שלהם בווורנר / צ'אפל ובאוניברסיטת יוניברסל ובכל שאר החברות וקנו לי בחזרה את זכויותיי והחזירו לי אותן".במהלך ההקלטה נכנס לאולפן הגיטריסט דוואן אולמן (מלהקת האחים אולמן) והצטרף לחבורה להקלטת השיר HAVE YOU EVER LOVED A WOMAN.


ב-3 בספטמבר 1970 הוקלטו השירים I AM YOURS ו- ANYDAY. במהלך הסשן הציע הבסיסט, קארל ריידל, שהם יקליטו גם את השיר של צ'אק וויליס, IT'S TOO LATE. השאר נענו בשמחה להצעה. גם הפעם היה דוואן אולמן באולפן.


למחרת כבר חזר אולמן להופעות עם להקתו וקלפטון וחבריו החליטו שיתמקדו בימים בלעדיו בהעלאת כלי נגינה ותפקידי שירה למה שהוקלט עד אז.