top of page
Search
  • Writer's pictureNoam Rapaport

הימים האחרונים של ג'ון לנון - ממש לפני הרגע בו חלום הביטלס נשבר

Updated: May 10
ימיו האחרונים של ג'ון לנון, לשעבר איש הביטלס, התאפיינו בתחושת יצירתיות מחודשת ואופטימיות גוברת לעתיד. לאחר הפסקה של חמש שנים מתעשיית המוזיקה, לנון הוציא תקליט חדש ותיכנן חזרה להופעות חיות. עם זאת, תוכניות אלה נקטעו באופן טרגי ב-8 בדצמבר 1980, כאשר הוא נורה למוות מחוץ לבניין מגוריו בניו יורק. במאמר זה אבחן את האירועים שהובילו למותו של לנון.


לא אשכח את אותו הבוקר, כשעיתוני ישראל הגיעו גם לביתי, בשנת 1980, ובהם הכותרות שבישרו על הרצח. בדיוק התחלתי אז להכיר את הביטלס. הייתי בכיתה ב'. לכן הכותרות בזמן אמת קצת עברו ליידי. בהמשך, כשנכנסתי יותר לעולם הביטלס - כבר הבנתי את גודל הטרגדיה והאובדן.


כך זה פורסם במעריב:


וכך הייתה הכותרת בידיעות אחרונות:


אז הנה לכם, ימיו האחרונים של ג'ון לנון - במאמר מיוחד לבלוג מוסיקה זה.


23 באוקטובר 1980


יצא בארה"ב תקליטון הקאמבק של ג'ון לנון, JUST LIKE) STARTING OVER). בעוד לנון שר על התחלה מחדש, החתים בחור בשם מארק צ'אפמן את כרטיס העבודה שלו כשומר ביטחון בהונלולו בפעם האחרונה. עד אז הייתה חתימתו בכל יום עם הכינוי 'צ'אפו'. הפעם הוא חתם את כרטיסו בשם ג'ון לנון.
לנון: "כתבתי את השיר ליוקו, אבל אחר כך הבנתי שזה מסר לכל הנשים וכתחינה לכולנו להתחיל מחדש. סקסיזם זה נושא כה גדול, שאפילו לא התחלנו לדון בו כראוי. יש המון סוגים של אי שוויוניות בעולם - הגזע הזה מול הגזע ההוא. אבל תמיד הנשים נמצאות שם למטה".


למרות רצונו הטוב של לנון, מבקרי המוסיקה מיהרו לתקוע סכינים בתקליטון החדש. איאן פיי מהמלודי מייקר: "בפברואר 1975 יצא לחנויות תקליט שירי הרוק'נ'רול של הוד מלכותו ואחר כך קיבלנו את האוסף SHAVED FISH. חמש שנים אחרי היעלמות שלו, בה הוא בילה זמן עם משפחתו, הוא חוזר. אם זה כדי לספק את הדרישה או לראות האם הוא יכול עדיין לספק את הסחורה בגיל 40 - הוא בא עם השיר הזה ומותיר את הרצון לקוות לאלבום שלם שיהיה טוב יותר מהשיר הסנטימנטלי להחריד הזה שלו. למרבה הפלא, פעם הוא אמר על ג'ורג' האריסון את אותו הדבר, לפני שפרש מהמוסיקה - 'ובכן, הוא התנתק. זה קל להתנתק, אם אתה מוקף באנשים שאינם עושים רוק. אז אתה שוכח מה זה'. מה שקרה ללנון במוסיקה החדשה שלו מראה שכל עולם המוסיקה חלף לידו לגמרי. התקליטון החדש שלו גרוע מכל מה שעשה עד כה. הבה נקווה שעוד אלוף אחד שצולע עכשיו, חסר נשימה ועל ברכיו, לא יגיע לשפל שכזה כה מהר". במשפט האחרון התכוון המבקר לפול מקרטני.עיתון רקורד מירור מיהר לפרסם ביקורת ארסית על התקליטון: "אז, ג'ון לנון, הנה חזרת. תקליטך המקורי האחרון הושפע מפרידת הנסיון שלך מאשתך השניה, יוקו, אבל מיד לאחר מכן חזרתם להיות ביחד ולא עשיתם דבר מאז, חוץ מבייביסיטר על התינוק ומכירת פרות. ובכן, בזמן הזה הפכה מולדתך החדשה לתעשייתית מאד. להקות בריטיות רבות הפכו מצליחות בניו יורק. יש הקוראים לזה גל הפלישה הבריטית השנייה. אנו בטוחים שאתה זוכר את הראשונה. הרי יש לך 25 אחוזים מהאחריות לכך שזה קרה. והיית איש חשוב כי הרי בתוכנית של דייויד פרוסט, ביום האחרון של הסיקסטיז, הוכתרת לאיש העשור. אתה בטח זוכר את הסיקסטיז, ג'ון. כי הנה יצרת פה שיר סיקסטיז נוסף, אבל האם בכוונתך להיפרד שוב מיוקו? האם זו הסיבה שאתה חוזר אלינו עם שיר כזה חלול?".


באוקטובר 1980 דיווח הרולינג סטון:


"ג'ון לנון ויוקו אונו סיימו להקליט 22 שירים באולפני 'היט פקטורי' בניו יורק. לנון מתכנן להוציא את האלבום, 'פנטזיה כפולה', לפני חג המולד ונראה שלאחר מכן יצאו הלנונים לסיבוב הופעות שיתחיל ביפן, יעבור משם לאנגליה, צרפת, גרמניה וימשיך לחוף המערבי בארה"ב ומשם לחוף המזרחי.


בסיבוב ההופעות הזה ינגנו לצד ג'ון ויוקו הגיטריסטים יו מקרייקן וארל סליק, הבסיסט טוני לווין, המתופף אנדי ניומרק, הפסנתרן ג'ורג' סמול ונגן כלי ההקשה ארתור ג'נקינס (שהחליף בהקלטת האלבום את ראלף מקדונלד).


מקרייקן: "הלהקה ביקשה מלנון לצאת לסיבוב הופעות. בתחילה הוא אמר שישמח להופיע אבל יש גם עניינים שליליים בעניין. אבל כולם כה להוטים ומוכנים שהוא הסכים לצאת לדרך. האש בהחלט בוערת בו. ההקלטות איתו ממש זרמו. זה רוק'נ'רול טוב".


לנון עדיין לא חתם בחברת תקליטים שתוציא את התקליט החדש, אבל הוא בטח לא יצטרך להתאמץ בשביל להשיג חוזה כזה. שיריו החדשים מתוארים כ'לא פוליטיים' ו'חדשים בכמה מובנים', לפי מקור שהקשיב להם. שיר אחד, BEAUTIFUL BOY, נכתב לבנו של ג'ון, שון, בן החמש. שיר נוסף, BEAUTIFUL BOYS, נכתב על ידי יוקו לשני הגברים בחייה".בגליון שבא לאחר מכן הגיב הקורא אד טרנר מג'ורג'יה לכתבה: "זה ממש חדשות נפלאות שלנון חזר לאולפן. אבל למה, אלוהים אדירים, יוקו חייבת גם לשיר?".


העניינים עדיין רגועים אצל הלנונים, שנרגשים לקראת חידוש הקריירה שלהם כאמנים.


בעיתון דיילי מירור פורסם אז באוקטובר: "ליוקו יש חמש מחלבות, חמש דירות שמשקיפות על הסנטרל פארק בניו יורק וחצי תריסר אפשרויות נופש אחרות מפלורידה להר מבודד. וכמובן שיש את היאכטה המפוארת שלה.


אבל עכשיו מגיח ג'ון לנון עם מה שמכונה בפי רבים, 'האלבום שהכי מצפים לו בשנה זו'. יקראו לזה פנטזיה כפולה ויהיו בו ארבעה עשר שירים, שחלקם כתב ג'ון וחלקם יוקו. בשנת 1975 ביצעו השניים אקט של היעלמות. הוא נעל את עצמו בדירה בניו יורק מאחורי קירות שיש ושומרי ראש. הסיבה לכך הייתה שון הקטן, שנולד אחרי הפלות ועם סיכוי אחרון להיות אמא לילד עם ג'ון.


לנון הסביר לאחרונה את ההיעלמות שלו: 'רציתי לתת לשון חמש שנים של יציבות. לא ראיתי את ג'וליאן, בני הראשון, כשהוא גדל. והנה עכשיו יש מולי בחור בן 17, שמתקשר אליי ומדבר איתי על אופנועים'.אז למשך כמה שנים אור הזרקורים הופנה לעבר ג'ון לנון בכיור המטבח שלו. הקהל היחיד שלו היה תינוק קטן. עכשיו הוא חוזר לאור הזרקורים האמיתי. מדוע?

'כי עקרת הבית הזו ממש רוצה שתהיה לה קריירה. עכשיו, כששון בן חמש, אני מרשה לעצמי להגיד שלאבא יש עוד דברים לעשות'.


בחג המולד האחרון רץ שון מבית של שכן בחזרה לביתו אחרי שצפה שם בסרט 'צוללת צהובה'. בפיו הייתה שאלה - 'אבא, האם באמת היית פעם ביטל?'. אבל אתם יכולים לשכוח מימי העבר שישובו. כשג'ון נשאל האם הוא מתגעגע אל העבר, התשובה שלו קצרה מאד - 'לא'. אם הוא ופול היו חוזרים לעבוד ביחד זה היה 'משעמם' וג'ורג' ורינגו 'לא רלוונטיים, כי הם לא כתבו את המוסיקה. ללכת אחורה אל הביטלס זה כמו לחזור לבית הספר. אני לא איש של איחודים. זה נגמר'...".בינתיים נמסר בעיתון THE STAGE על חוזה חדש ללנון: "שניים מכוכבי הרוק הנמכרים ביותר, אלטון ג'ון וג'ון לנון, חתמו על חוזים בלעדיים בחברת תקליטים שהוקמה רק לפני שלושה חודשים. לחברה קוראים 'גפן רקורדס', שמנהל דייויד גפן".הדיילי מירור פרסם על התקליטון החדש של ג'ון ויוקו: "אחרי חמש שנים של היעלמות, ג'ון לנון חוזר לשוק התקליטים עם שיר שנקרא, באופן אירוני, '(ממש כמו) להתחיל מחדש". אבל זה צד ב' של התקליטון שמעורר תהיות, עם השיר של יוקו אונו ושמו KISS KISS KISS. היא שרה ביפנית לא מובנת עם צלילי אפקטים פרובוקטיביים שגורמים לך לתהות האם זה הוקלט במהלך רגעים סקסיים. כמו שג'ון לנון אמר לפני כן: 'הנושא של יצירתנו הוא חקר הפנטזיה המינית בין גברים ונשים'...".


27 באוקטובר 1980

מארק צ'אפמן רכש בהונלולו אקדח מתוצרת חברת צ'ארטר. האקדח, 38 SPECIAL UNDERCOVER, הציע לרוכשיו תוף קליעים קל יותר במשקלו ואבטחת יתר שנתנה בטחון למי שנשא אותו, שלא ייפלט לפתע כדור. היה זה אקדח שנתן איזון נכון בין גודל, משקל ואבטחה.בתור מאבטח, לא הייתה לצ'אפמן בעיה לרכוש את האקדח והמחיר עבורו היה 169 דולר.


29 באוקטובר 1980


מארק צ'אפמן טס מהונלולו לניו יורק. הוא החזיק אקדח בתיק הנשיאה איתו עלה למטוס. לא היו עמו קליעים. אף אחד לא חשב שמשהו לא כשורה איתו. אפילו לא אשתו, גלוריה, שהייתה סוכנת נסיעות כשפגשה אותו בהונולולו והתחילה את הרומן שלהם במכירת כרטיסי טיסה עבורו.


לא רק ג'ון לנון היה ברשימת המטרות של צ'אפמן; הוא גם שקל להרוג את מנחה הטלוויזיה ג'וני קארסון, השחקנית אליזבת טיילור והשחקן-במאי ג'ורג' סי סקוט.


למחרת הגיע מארק צ'אפמןן לבניין דקוטה, בניו יורק, במטרה ברורה לפגוש את ג'ון לנון. הוא לא הצליח וזה יגרום לו להגיע לבניין גם בחמשת הימים הבאים. גם ניסיונות, באותו יום, לרכוש קליעים לאקדח שלו נתקלו באי הצלחה.


11 בנובמבר 1980


מארק צ'אפמן התקשר מדירתו השכורה בניו יורק, לאשתו בהוואי.

הוא הודיע לה: "אני מתכנן להרוג את ג'ון לנון!". היא התחננה שיחזור הביתה וחשבה שאלה רק מילות סרק שיצאו מפיו.14 בנובמבר 1980


ג'ון הקליט בדירתו, בבניין דקוטה, את הקלטתו הביתית האחרונה ובה קטעי דמו עם השמות POP IS THE NAME OF THE GAME, YOU SAVED MY SOUL וגם גרסה סופית של SERVE YOURSELF.


15 בנובמבר 1980


ביום זה הייתה, לפי מקורות רבים (כולל רינגו סטאר), הייתה הפעם האחרונה בה המתופף נפגש עם ג'ון לנון. הפגישה נערכה במלון פלאזה בניו יורק. זה המלון בו הביטלס השתכנו, בהגיעם בפעם הראשונה לתפוח הגדול, בפברואר 1964."ג'ון ויוקו היו כה מאושרים יחדיו אז, ממש כמו שני אנשים באחד", סיפר רינגו בהמשך. "הוא בא עם יוקו לשעה והם כל כך נהנו שהם נשארו איתנו חמש שעות".