top of page
  • תמונת הסופר/תNoam Rapaport

הלהקות הצבאיות - כרונולוגיה 1970-1969

עודכן: 17 בדצמ׳ 2023בשנות ה-60 וה-70, להקות צבאיות מילאו תפקיד מהותי בעיצוב הנוף התרבותי של ישראל. להקות אלה, שהורכבו מחיילים, נוצרו כדי להגביר את המורל של החיילים ולבדר אותם במהלך שירותם. עם זאת, השפעתן חרגה הרבה מעבר לתחום הצבאי. אותן להקות זכו לפופולריות עצומה בקרב הציבור, וכבשו את ליבם של הישראלים עם הצליל הייחודי והמילים הפטריוטיות שלהן. הלהקות עזרו ליצור צליל ישראלי חדש, המשלב מנגינות מסורתיות עם סגנונות מוזיקליים מערביים. הן גם עזרו לטפח תחושת זהות לאומית וגאווה, במיוחד בעקבות מלחמת ששת הימים בשנת 1967. רבים מהשירים שביצעו להקות אלה הפכו לקלאסיקה מתמשכת במוזיקה הישראלית, המשקפות את התקוות, החלומות והמאבקים של המדינה שלנו. השפעתן של להקות צבאיות מורגשת עד היום, כשהמורשת שלהן ממשיכה להוות השראה לדורות חדשים של מוזיקאים ואמנים. בפוסט זה אני מתחקה אחרי כמה מהן, בתקופה כה חשובה.


ספטמבר 1969:


שירה של להקת חיל הים, "מה אברך", עושה חייל במצעדי הפזמונים של גלי צה"ל ושידורי ישראל.בינתיים נהנתה הסולנית בו, רבקה זהר, מהצלחת שירה "על כפיו יביא", אותו היא שרה באפריל 1969 בפסטיבל הזמר והפזמון. היא לא אהבה שהצביעו עליה ברחוב ואמרו, 'הנה זאת מלהקת חיל הים ששרה את מה אברך'. היא אמרה אז: ״ואם שרתי את השיר הזה? אז כבר מגיע לי להיות כוכבת? אנשים מסתכלים עלי כאילו הייתי משהו מיוחד. מישהו אמר לי פעם, 'למה את שרה את מה אברך והולכת בג׳ינס?'...".להקת פיקוד מרכז מצליחה במצעדים עם שיריה, "שנינו מאותו הכפר" ו"שירו של צנחן". להקת הנח"ל עושה כך במצעדים עם "קרנבל בנח"ל", "בשמלה אדומה" ו"החיים יפים".להקת גייסות השריון נהנית עם הלהיט "שיריונים 69" ומתקליטה החדש, "פשוט שריונר".מוזמנים לראות את להקת פיקוד דיזנגוף בפעולה. הרכב זה מונה חברים שיצאו מלהקות צבאיות.אוקטובר 1969:יאיר רוזנבלום חוזר מחופשה בת שבועיים באנגליה ומתחיל לעבוד עם להקת הנח"ל על "שיר לשלום".


רוצים לכתוב מכתב ללהקות הצבאיות? פשוט קחו נייר ועפרון, תכתבו ותשימו במעטפה מבוילת שכתובתה "אגף הבידור בצה"ל, הקרייה, תל אביב".


ויש תקליט חדש ללהקת גולני ושמו "במצב רוח".נובמבר 1969:ינואר 1970:


תקליטים חדש ללהקות פיקוד המרכז ופיקוד צפון.
השירים המובילים במצעדי הפזמונים:

אנשי הדממה - חיל הים

כשאהיה גדול - חיל הים

מי ישא את נשמתי - חיל היםשיר לשלום - להקת הנח"ל. קציני צה"ל רבים יצאו נגד השיר שלטענתם לועג לנצחונות, כשהם מתעלמים ממחבר המילים, יעקב רוטבליט, שנלחם בששת הימים ונפצע בקרב על ירושלים, בו איבד את רגלו.שיר על הלא יפים - פיקוד דיזנגוף

פברואר 1970:מאי 1970:


צוות הווי ושריון יוצא להופעות. כתב להיטון, דודו אורן, הצטרף לחבורה
ספטמבר 1970:ספטמבר 1970:


במצעד השנתי של גלי צה"ל - "שיר לשלום" (של להקת הנח"ל) במקום השלישי.

להקת השנה היא להקת פיקוד דרום.אתם מוזמנים למצוא בתמונה את יוני רכטר, קלידן הלהקה.דצמבר 1970:בלוג מוסיקה - כל מה שרציתם לדעת על מוסיקה - ועוד קצת.

הנכם מוזמנים לשתף את הבלוג עם חבריכם.


רוצים לשמוע עוד הרצאות מעניינות על הופעות מוסיקה? זמרים ישראליים? להקות רוק? הביטלס? תקליטים? רוק מתקדם? ועוד מגוון נושאים? מוזמנים ליצור איתי קשר. בינתיים, בואו ליהנות גם מפודקאסטים מומלצים ומבלוג המוסיקה באתר.


להזמנות: 050-5616459


Comments


©נעם רפפורט
©נעם רפפורט
bottom of page