top of page
Search
  • Writer's pictureNoam Rapaport

מייק בראנט צועד אל תוך האור 1971-1970

Updated: Feb 4
פברואר 1970


מייק בראנט מופיע בפסטיבל MIDEM שבקאן. מנחת הערב אומרת לקהל, "זה בחור שהוא כשרון צעיר ויפה. הוא מקסים". המנחה שלצדה שואל, "האם הוא באמת כך?" והיא משיבה בנחישות, "כן, הוא יפה והוא מייצג את צרפת". כששני המנחים מציגים את שמו של מייק בראנט, מגיב הקהל במחיאות כפיים מנומסות. מייק ניגש לבצע את השיר "תני לי לאהוב אותך" (לס מואה ט'מה) ובסופו הקהל מגיב במחיאות כפיים נלהבות וממושכות. מייק יורד מהבמה אך שני המנחים קוראים לו בחזרה, כי הקהל רוצה לראות ממנו עוד קצת. מנחת הערב מעניקה לו פרח ומנשקת את פניו בהתלהבות. כוכב נולד.אפריל 1970
יוני 1970

השיר "תני לי לאהוב אותך" מככב במצעד הפזמונים הצרפתי שהבאתי לכם פה מלהיטון:

אוקטובר 1970


מייק בראנט מופיע בתחרות הזמר של רדיו לוכסמבורג כנציג של צרפת. באותה תחרות היו אמורים להופיע אילן ואילנית כנציגים של גרמניה, אך הופעתם בוטלה בגלל סכסוכים בענייני תמלוגים על השיר.

במסגרת הפינה "גליון אישי", של עיתון להיטון, גם מייק בראנט כתב בשמחה תשובות לשאלות שניתנו לו.מייק בראנט זכה במקום הראשון בתחרות של רדיו לוכסמבורג, כשכבש את הלבבות עם שירו החדש, "אבל בתוך האור", מאת ז'אן רנר (שכתב גם את להיטו הקודם של בראנט). במקום השני הגיע הזמר האנגלי ריצ'רד בארנס ובמקום השלישי הייתי זו מוניק מולסן מלוכסמבורג. מייק כל כך רצה שגם בישראל יידעו על הצלחתו זו.
מייק היה נרגש מהזכייה וחשב אז גם על הקלטת תקליט ראשון שלם ואפשרות לבקר בישראל בחנוכה, כשהמטרה היא להספיק עד אז לעשות עוד כמה שירים.


דצמבר 1970
ב-20 בדצמבר נחת מייק בשדה התעופה הישראלי. יפה ירקוני, חברתו הטובה, טסה לפריס כדי להביאו. מייק פחד להגיע להופעות בארץ כי עיתונאים פה שחטו אותו על תנועותיו והצלחתו. ירקוני שכנעה אותו ולמרות הפחד הגדול שלו, הוא הסכים להגיע והופיע כשלצדו יפה ירקוני ושלישיה חדשה בשם "שובבי ציון" (עם חנן יובל, קובי אשרת וקובי רכט). מה ששובבי ציון סיפרו לי על הסיבוב הזה, נמצא בספרי "רוק ישראלי 1973-1967". גם השחקנית דליה לביא התלוותה לסיבוב זה, שהרווחים מהופעתו הראשונה נתרמו לחיילי צה"ל.


צילום - ישראל סאן:


לקראת הופעותיו הוא ערך בארץ גם חזרות מוסיקליות עם להקת הברנשים של פיאמנטה...במסגרת סיבוב הופעות זה השמיע מייק גם שיר שכתב לו נחום היימן בשם "ערב טוב" ואותו הגיש לו כשנפגשו בפריס. מייק, שלא הספיק ללמוד את המילים העבריות, שר אותן כשהוא קורא מדף שהוצמד לרצפת הבמה. שיר נוסף שבוצע בהופעות היה SUMMERTIME בגרסה קצבית, אותו נהג לשיר בעבר, במועדון לילה בטהרן - שם גילתה אותו הזמרת סילבי ורטאן.


בתמונות הבאות: מייק בראנט, יפה ירקוני ושובבי ציון בהופעה בסינרמה 31.12.1970 (צילום ישראל סאן)במהרה השיר "ערב טוב" מקבל כותרות פחות טובות, כמו זו מלהיטון...ויש גם מעריצות שכועסות. יפה אבקסיס, מירושלים, עצבנית על מייק. מדוע, אתם שואלים? כך היא כתבה ללהיטון בסוף 1970: "ברצוני לשבח את הופעתו של מייק בראנט בבנייני האומה בירושלים. אך יחד עם זאת להעיר לו, כי אין מתנהגים כך אל מעריצים. מייק לא רצה לחתום לנו ואפילו סובב את ראשו מאיתנו. דבר כזה לא עשו לנו זמרים ישראליים כמו שלמה ארצי ויגאל בשן".


כמו כן, מייק נאלץ לשלם 2,000 לירות לחברה ממנה שכר את מכונית הפונטיאק, בעת שהותו בארץ. זאת על הנזק שגרמו מעריצות לרכב כשחרטו בו את שמותיהן ואת מספרי הטלפונים שלהן.במצעד השנתי של גלי צה"ל הגיע מייק למקום השלישי ברשימת זמרי השנה.