top of page
  • תמונת הסופר/תNoam Rapaport

תקליט לאי בודד - על תקליט הבכורה של להקת דם, יזע ודמעות

עודכן: 12 ביוני 2023
ב- 21 בפברואר בשנת 1968 יצא בארה"ב אחד התקליטים היותר יפים של שנות השישים, שפתח את השער ללא מעט הרכבים שתויגו לאחר מכן תחת הז'אנר BRASS ROCK (רוק עם כלי נשיפה). זה התקליט CHILD IS FATHER TO THE MAN והוא יצירת הבכורה של להקת דם, יזע ודמעות.


כיצד התחילה להקת הרוק הזו?


בלילה אחד של שנת 1967, במועדון קפה אגו גו בניו יורק, עלו לבמה ג'ימי הנדריקס, אל קופר, בי בי קינג ביחד עם בסיסט ומתופים ששמם לא זכור. הם פצחו בג'אם על הבמה שנמשך עד לשעות הבוקר. כשהשמש החלה לזרוח בשמיים והג'אם גווע לו, הודלקו האורות במלואם באולם. ואז אל קופר הבחין שכל הקלידים שניגן עליהם מלאים בדם. מסתבר שקופר חתך את ידו במהלך הנגינה בג'אם , אך בלהט הנגינה הוא לא הבחין שנפצע. קופר חשב מיד שהתמונה של אורגן מלא בדם היא רעיון מצוין לעטיפה של תקליט. אך הרעיון שלו התרחב, בהשראת התקרית הזו, להמצאת שם ללהקתו החדשה: דם, יזע ודמעות. הוא זכר שהיה לג'וני קאש תקליט בשם הזה מ-1963.
אל קופר הביא עימו את הגיטריסט סטיב כץ, עימו הוא ניגן בלהקת בלוז פרוג'קט. החזרות הראשונות של ההרכב נערכו בשני מישורים שונים. אל קופר ערך את החזרות עם חטיבת הקצב של הלהקה בעוד שפרד ליפסיוס (נגן האלט סקסופון) ערך חזרות בנפרד עם סקציית כלי הנשיפה. בכל שלושה ימים נפגשו כל החברים יחדיו בכדי לבדוק כיצד כל ההרכב נשמע יחדיו אחרי החזרות המבודדות. אחרי שישה שבועות של חזרות הבין קופר שההרכב שלו מוכן לתזוזה. ב-18 בנובמבר 1967 נערכה הופעת הבכורה של דם, יזע ודמעות ב"קפה אגו גו". הם היו אמני החימום באותו הערב ללהקת מובי גרייפ. נגני הנשיפה עדיין לא הספיקו ללמוד את כל תפקידיהם בעל פה כך שעמודי תווים עמדו מולם בערב הזה.
לאחר שהופעת הבכורה עברה בשלום, החליט קופר לשאול את המפיק ג'ון סיימון (שעבד עם סיימון וגרפונקל) האם הוא מוכן להפיק את תקליט הבכורה של הלהקה. סיימון הגיע להופעה של הלהקה, אהב את מה ששמע ונרתם למשימה. לפיכך נכנסה הלהקה לאולפן על מנת להקליט דמואים לשירים שנכתבו עד כה. הכל הוקלט בטייק אחד. לאחר מכן בילו קופר וסיימון שבועיים עם ההקלטות האלו בביתו של סיימון. שם הם בחרו את מה שמצא חן בעיניהם להמשך העבודה. סיימון הוא זה שבחר את השירים שמבחינתו ראויים להיכלל בתקליט. קופר לא הסכים עם חלק מהבחירות אך לא התעקש. למשל, קופר לא היה נלהב להכניס את השיר I CAN'T QUIT HER לתקליט. שיר נוסף שקופר לא רצה הוא MY DAYS ARE NUMBERED. הסיבה שלו הייתה כי הוא הרגיש שאינו יכול לשיר אותם כמו שצריך.


קופר עבד על שיר נוסף, שרצה לבצע אותו סולו ללא הלהקה. כשהציג את השיר לשאר החברים - מתופף הלהקה, בובי קולומבי, זעם עליו שהשיר הזה לא כולל את הלהקה. קופר צרח עליו בחזרה שהלהקה הזו היא קודם כל שלו. לבסוף, העניין הועבר לאישורו של ג'ון סיימון. סיימון הכריע לטובת הקלידן בעניין. השיר המדובר הוא THE MODERN ADVENTURES OF PLATO, DIOGENES AND FREUD.השיר I LOVE YOU MORE THAN YOU'LL EVER KNOW נכתב על ידי קופר כמחווה לאוטיס רדינג וג'יימס בראון. הוא כתב את השיר בהשראה משירו של רדינג I LOVE YOU MORE THAN WORDS CAN SAY. המלודיה שהוא הלחין לשירתו הושפעה משירו של ג'יימס בראון IT'S A MAN'S MAN'S MAN'S WORLD.


ב-6 בדצמבר 1967 נהרג אוטיס רדינג בתאונת מטוס. יום לאחר מכן נכנסו חברי דם, יזע ודמעות להקליט את תקליט הבכורה. קופר התעקש שהשיר הראשון שיוקלט הוא I LOVE YOU MORE THAN YOU'LL EVER KNOW. כל הפלייבק של השיר הוקלט בקלות רבה. ואז הגיע הזמן של יוצר השיר להקליט את קולו. קופר חשש שלא יצליח במשימתו לפיכך עומעמו אורות האולפן. כל שאר החברים חיכו בחדר הבקרה של האולפן בזמן שהוא נשאר לבדו באולפן. בשביל לפוגג את המתח, הפתיע קופר את כל הנוכחים כששר את משפט הפתיחה על הפלייבק באופן ספונטני בצרפתית. כל הנוכחים פרצו בצחוק רם והדבר עזר לסשן עצמו לעבור בקלות רבה יותר. טייק שני של השירה יצא לדרך. קופר עצמם את עיניו ובמוחו שידר מסר לאוטיס רדינג שהשיר הזה הוא במיוחד בשבילו. השיר הושלם.
הרעיון לקחת את השיר של רנדי ניומן, JUST ONE SMILE, הגיע לאל קופר מגרסה לשיר שהקליט הזמר ג'ין פיטני. בנוגע לשיר WITHOUT HER הנהדר של הארי נילסן, לקופר היה בביתו את הסינגל של השיר הזה בביצועו של נילסן. הוא אהב מאד את העיבוד התזמורתי ואת שירתו של נילסן. קופר הפך את השיר לעיבוד בסגנון הבוסה-נובה, שהיה מאד פופולרי בתקופה ההיא. את השיר שסוגר את התקליט, SO MUCH LOVE, שמע קופר לראשונה בביצועו של פרסי סלדג'. השיר נכתב במקור על ידי קרול קינג ובעלה לשעבר, ג'רי גופין. קופר שינה את המילים בבית השני ועשה שיפוצים פה ושם במלודיה.


השיר MORNING GLORY נכתב במקור על ידי טים באקלי ונכלל כשיר שסוגר את תקליטו השני והמעולה, GOODBYE AND HELLO. סטיב כץ הגיטריסט שר כאן את השיר הזה עם קולו המלטף. כץ כתב עוד שיר לתקליט - MEAGAN'S GYPSY EYES, שדיבר על יחסיו של כץ עם השחקנית מיני פארינה.הסשנים להקלטות לא היו חפים מתקלות. באחת הפעמים מחק בטעות טכנאי ההקלטה, לו ווקסמן, חלק שלם של כלי נשיפה שהוקלט. ווקסמן לקח קשה את הטעות שעשה והחליט לפרוש מהמשך הסשנים. לקראת סוף ההקלטות הובאו לאולפן נגני כלי קשת על מנת לעטר פה ושם את השירים. אז גם הוחלט שתהיה לתקליט הזה אוברטורה (פתיחה מוסיקלית). האוברטורה הורכבה ממוטיבים מוסיקליים שנמצאים בשירי התקליט וביחד מהווים מין היכרות של המאזין עם מה שהוא הולך לשמוע.


עוד סודות מאחורי הקלטת התקליט


על האוברטורה הקלאסית הזו הוקלט קול צחוק שהופק מפיו של המתופף בובי קולומבי. כשנגמר הסשן להקלטת הצחוק הזה הפך פרצופו של קולומבי ירוק מרוב צחוק שנאלץ להפיק. ב-22 בדצמבר 1967 הסתיימו ההקלטות לתקליט. המאורע המשמח הזה איפשר לחברי הלהקה להגיע לביתם בזמן לחופשת החג.השם הראשון שהוצע לתקליט היה HOW I SPENT MY SUMMER VACATION. אף הועלה רעיון לצלם את חברי הלהקה עם בגדי נופש קצרים. אך הרעיון נגנז בשל היותו טיפשי למדי. הרעיון לעטיפת התקליט כפי שאנו מכירים אותה הגיעה בזכות פוסטר שקופר ראה יום אחד. הפוסטר הציג איש קירח (בסגנון של קוז'אק) כשילד יושב על ברכיו ופניו של האיש המבוגר הם גם פניו של הילד אותו הוא מחזיק. התמונה של הלהקה לתקליט צולמה על ידי בוב קאטו, שעבד אז כמעצב הראשי של חברת התקליטים קולומביה. התקליט קיבל ביקורות חיוביות והגיע למקום ה-47 במצעד האמריקאי.


עיתון רולינג סטון פרסם בביקורתו: "התקליט הזה הוא ייחודי. ליתר דיוק, הוא הראשון מסוגו - עם מוסיקה שלוקחת אלמנטים של רוק קלאסי, ג'אז, בלוז, רית'ם אנד בלוז, מוסיקה קלאסית וכמעט כל דבר אחר שאפשר להזכיר ומשלבת אותם לצליל מיוחד.


זו היא להקה ולא רק קבוצה של בודדים שמרכיביה מגוונים (חצוצרן שבא מביג באנד, מתופף שניגן עם אריק אנדרסון ואחיו הבכור הוא המנהל האישי של ת'לוניוס מונק, כמה אנשי ג'אז צעירים לבנים שהיו מובטלים פיזית בגלל הצטמקות של משרות זמינות במועדוני לילה ובהפקות תקליטים, נגן בס מלהקת אימהות ההמצאה ועוד. הקרדיט בא לזכותו של אל קופר, נגן האורגן, הפסנתרן, הסולן, המעבד והראש של הסיפור. קופר והמוסיקאים האחרים המעורבים ידעו את הסאונד שהם מחפשים, ולאחר שהשיגו אותו, הם שמרו על האפקטים בו משניים לחלוטין".עם ההצלחה הגיעו גם הבעיות; קופר השתדל להימנע מלהתרועע יותר מדי עם חברי להקתו. הוא ראה אותם רק בחזרות או בהופעות והעדיף לבלות בביתו עם אשתו השנייה, ג'ואן. הוא חשב שכך יוכל לשמור על קשרים טובים יותר עם שאר החברים, מפני שפגישות תכופות מדי יכולות לדעתו להביא לפיצוץ מהיר. אך הוא לא ידע כי בזמן היעדרותו נוצרו מתחת לאפו מחנות שונים. הפיצוץ הגדול החל בחזרה אחת בה תוכנן לנגן עיבוד שקופר הכין זמן מה קודם לכן לשאר הלהקה לשיר DEAR MR FANTASY, של להקת טראפיק.


להקת הרוק הזו מתפוררת


כשהגיע לחזרה, הוא גילה לחרדתו שקולומבי המתופף ערך שינויים רבים בעיבוד מבלי להתייעץ עמו כלל. קופר יצא נזעם מחדר החזרות ולא הסתיר את חוסר שביעות רצונו גם מסטיב כץ הגיטריסט. הוא חשב שכץ עוצר את התקדמות הלהקה בשל מגבלתו על כלי הנגינה. ואף הציע להחליפו בגיטריסט אחר. כשכץ גילה את זה, הוא יצא מכליו מרוב זעם. למחרת נקבעה פגישה אצל עורך הדין של הלהקה, שבמקרה היה גם אחיו של סטיב כץ. עוד לפני שהחלו המהלומות והצעקות - הודיע החצוצרן רנדי ברקר שהוא פורש מהלהקה לטובת הרכב הג'אז של הפסנתרן הוראס סילבר.


קולומבי נדהם מההודעה הפתאומית של ברקר במשרד וניסה לשכנעו להישאר כשהוא טוען גם שיש להביא זמר חדש ללהקה בגלל שלדעתו קולו של קופר מוגבל מדי. קופר עזב את הישיבה בהרגשה שהחלום שלו, עם הלהקה שהקים, נשבר לרסיסים. הוא החליט לפרוש ולא הסתכל יותר לאחור.


להקת דם, יזע ודמעות המשיכה לעבר הצלחה פנומנלית וכהופעה מחו"ל, הגיעה לארצנו בשנת 1972. אבל זה כבר היה רחוק מהדבר המיוחד הזה שאפף את תקליט הבכורהבלוג מוסיקה - כל מה שרציתם לדעת על מוסיקה - ועוד קצת.

הנכם מוזמנים לשתף את הבלוג עם חבריכם.


רוצים לשמוע עוד הרצאות מעניינות על הופעות מוסיקה? זמרים ישראליים? להקות רוק? הביטלס? תקליטים? רוק מתקדם? ועוד מגוון נושאים? מוזמנים ליצור איתי קשר. בינתיים, בואו ליהנות גם מפודקאסט מומלץ ומבלוג המוסיקה באתר.


©נעם רפפורט
©נעם רפפורט
bottom of page