Search
  • Noam Rapaport

הללויה לעולם! - גילגולו של השיר שהפך להמנון

Updated: Mar 24מי לא מכיר את השיר "הללויה", שכתבו שמרית אור וקובי אשרת וביצעו גלי עטרי ולהקת חלב ודבש? שיר זה כבר חקוק היטב בפסקול הישראלי וזה לא רק שיר, אלא המנון ברור, שזיכה את ישראל, בשנת 1979, במקום הראשון בתחרות האירוויזיון, בפעם השנייה ברציפות (לפניו היה זה "אבאניבי" של יזהר כהן).


אז בגלל שאני מאד אוהב את השיר וגם סיפורים מאחורי הצלילים, החלטתי להרכיב במאמר זה את התמונה של מה שקרה בימים ההם, שהוביל להצלחה הגדולה.


והמון תודה לקובי אשרת היקר שעזר לי עם סיפורים מיוחדים שסיפר לי ותקראו פה.


שנת 1978


הכל החל במילה אחת בודדה שמילאה את לבה של התמלילנית, שמרית אור, בהמון תודה. היא מיהרה להתקשר למעבד והמלחין, קובי אשרת, ובישרה לו שמצאה את המילה האוניברסלית הנכונה לשירם, שיתמודד מול אחרים על כרטיס הכניסה לתחרות האירוויזיון.שמרית אור: "חיפשנו משהו שיהיה גם מאד ישראלי וגם קרוב לליבם של דוברי שפות אחרות. זאת אולי בגלל ששיר קודם שעשינו, 'ולנטינו', קיבל ביקורת על כך שהשם לא מספיק ישראלי".


קובי התלהב, ניגש לחבר מילה לתווים ואקורדים ובאמונה גדולה שלח את השיר החדש לוועדת הפסטיבל אך זו סירבה בטענה שהשיר לא מתאים. קובי היה בהלם.בתחרות הזו זכה במקום הראשון השיר "אבאניבי", שיצא לתחרות האירוויזיון וזיכה את ישראל, בפעם הראשונה, במקום הראשון. בתחילה הוצע השיר, של אהוד מנור ונורית הירש, ללהקת הכל עובר חביבי אך היא סירבה לקבלו והוא הועבר ליזהר כהן.


שיר אחר של קובי ושמרית בוצע בתחרות זו - "שמש אדומה". הזמרת הייתה גלי עטרי.פברואר 1979


קובי אשרת לא ויתר עם "הללויה" והיה נחוש לשלוח אותו גם הפעם לוועדת הקדם-אירוויזיון. הפעם השיר התקבל וקובי רצה שהכל עובר חביבי יבצעו אותו. בראשו נתפר השיר בדיוק לזמרת הלהקה, שלומית אהרון. לאכזבתו הרבה, שלומית חשבה אחרת. קובי מנסה לשכנע את שלושת זמרי הלהקה לצרף אליהם את גלי עטרי במקום שלומית, אך הם מסרבים והוא שוקל לוותר על כל הרעיון.


זמן מה לפני כן חטפה שלומית זרם חשמלי על הבמה, בעת עוד הופעה של הכל עובר חביבי בחיפה ,בתכניתה, "דור האספרסו". ההלם והמתח עשו את שלהם ושלומית הסבירה שהיא מעדיפה לנוח בחיק המשפחה מאשר להיכנס לעוד לחץ.קובי כבר התקשר בייאושו למפיק חנוך חסון ואמר לו שעדיף להוציא את השיר מהתחרות כי אין לו הרכב לבצע אותו. אבל אז הגיע שלמה צח, מנהלה של גלי עטרי, כדי למצוא אצל חסון שיר בשבילה. כששמע את "הללויה" הבין צח שמדובר בשלאגר היסטרי. הוא פנה לקובי והכריח אותו לקחת את גלי ולהרכיב סביבה להקה. השעון תקתק בלחץ אדיר.קובי כבר ידע מה זה לעבוד עם גלי; היא כבר שרה בהצלחה גם את השיר שלו עם שמרית אור, "ולנטינו" (שבמקור נכתב לאילנית) והשניים גם עבדו לפני כן, באמצע הסבנטיז, בתכנית הטלוויזיה המוזיקלית לילדים, ראש כרוב. גלי החליפה אז את רותי נבון, שפרשה מהצילומים.הבעיה שניצבה מולו עתה הייתה למצוא שלושה גברים שילוו אותה. הוא מצא אותם עם ראובן גבירץ (לשעבר חבר בשלישיית "קצה השדה"), שמוליק בילו ויהודה תמיר (לשעבר חבר בלהקת "הפופולים").


השיר "הללויה" זוכה במקום הראשון בתחרות הקדם-אירוויזיון, בבנייני האומה בירושלים, אחרי קרב צמוד עם השיר "אין לי איש מלבדי" של צביקה פיק (הפרש של שתי נקודות ביניהם). במקום השלישי הייתה זו חדווה עמרני עם "שנינו יחדיו". תחרות זו החליפה את תחרות פסטיבל הזמר והפזמון, שתמיד נערכה במוצאי יום העצמאות.עם הניצחון ידעו שמרית אור וקובי אשרת שתחושתם הפנימית כלפי יצירתם נכונה; מדובר במשהו באמת מיוחד!

אבל קובי ניצב בפני בעיה חדשה; אורך השיר "הלליה" הוא עכשיו שלוש דקות ועשרים שניות. אסור בפסטיבל לבצע שיר שיעלה על שלוש דקות. "נחיה ונראה, יש לנו עוד קצת זמן להחליט עם זה", אמר אז קובי.


עמי מנדלמן, מהכל עובר חביבי, סיפר ללהיטון אחרי זכיית השיר: "לקראת הפסטיבל הנוכחי החלטנו שאנחנו עייפים מהנושא. שנשבר לנו ולא כדאי להתאמץ יותר. קובי צלצל אליי וביקש שנשלח שוב את 'הללויה' ולא ויתר, גם כאשר סיפרתי לו על החלטת הלהקה. בסופו של דבר החלטנו קיקי (רוטשטיין) ואני לעשות זאת, בעיקר למען קובי, וגם מתוך ידיעה שאין לנו מה להפסיד. שנינו מטפלים בענייניה השוטפים של הלהקה, ולכן טיפלנו גם במשלוח השיר. יובל (דור) ושלומית (אהרון) לא ידעו שעשינו את זה. כאשר נודע לנו שהשיר התקבל, שמחנו שלושתינו אבל שלומית הודיעה שהיא לא מתכוונת להופיע בפסטיבל. הרעיון הוא שכל דבר שאנו עושים ייעשה בהסכמת כולם. ניסינו לשכנע את שלומית לשנות את דעתה, אבל זה התגלה כמשימה בלתי אפשרית. היה עליה לחץ עצום - מצד קובי, מצד האמרגן שלנו (פשנל), מצד מפיק הפסטיבל (חנוך חסון). כל אחד לקח אותה לשיחה בנפרד. אני נלחמתי מלחמה אדירה למען העניין. גם נגד הבמאי שלנו, צדי צרפתי, שאת דעתו אני מעריך מאד. צדי ישב בוועדה שפסלה את השיר שנה קודם לכן ומאז הוא היה, לצערי, נגד השיר הזה. אני מצטער מאד על ההחמצה ויודע שהגרסה שלנו לשיר הייתה טובה יותר מזו של גלי עטרי וחלב ודבש. אי אפשר להאשים אותי שאני חכם לאחר מעשה. מראש ידעתי שהשיר יזכה במקום הראשון. היה לי חוש לכך. קובי רצה שנחליף את שלומית עם גלי עטרי אבל הלהקה חשובה יותר".


בסוף השנה גילה מנדלמן ללהיטון: "משבר הללויה יכל היה לתת לנו מכת מוות".השיר "הללויה" הוקלט באולפני טריטון ולקובי היה חשוב ביותר לשים בסופו פעמוני תזמורת לאווירה המושלמת (CHIMES). הכלי הנחשק היה בבעלות התזמורת הפילהרמונית והמנהל שלה לא הסכים להשאיל אותו להקלטה. קובי הלך לפילהרמונית והתחנן שישאילו לו את זה לזמן קצר. לאחר משא ומתן עיקש הסכימו להביא את הכלי, עם נגן מיומן, במונית מיוחדת לאולפן. ההשאלה ושירותיו של הנגן עלו המון כסף. הכל היה מוכן והפעמונים הוקלטו לערוץ הקלטה מספר שש.


קובי היה מאושר והתפנה להקליט את הגיטריסט חיים רומנו, שהגיע לאולפן. חיים ניגן וכולם היו מוכנים שם להקשיב להקלטה עם הגיטרה שנוספה. הצלילים בקעו מהרמקולים ולפתע החווירו פניו של קובי - "איפה הפעמון?" הוא שאל בחרדה. הטכנאים בדקו את ערוץ שש בנפרד ופעמונים לא נשמעו בו. החיווטים באולפן גרמו בטעות למחיקת ערוץ שש בעת הקלטת ערוץ תשע (בו ניגן רומנו).


קובי המזועזע לא ויתר. שלמה צח הודיע שלא יוציא לירה על הקלטה מחדש וקובי הודיע שימכור את דירתו אם צריך בשביל הכלי הזה. הוא הגיע להיכל התרבות וניסה את מזלו, כשהוא מפגין כלפי הממונים חמורי הסבר את מסכנותו הרבה. בסוף הסכימו להשאיל לו את הכלי פעם נוספת וקובי דאג הפעם לשמור את הצלילים כהלכה על סליל ההקלטה.


מרץ 1979
מתכוננים לתחרות האירוויזיון בבנייני האומה בירושלים, במוצ"ש 31 במרץ. המנחים הם ירדנה ארזי ודניאל פאר. השמלות של ירדנה בתחרות עוצבו על ידי גוטקס. אחת השמלות, בצבע קרם שהתאימה לתפאורה, קיבלה אצלה את הכינוי "שלגיה". השמלה הסגולה, שאתם רואים פה בתמונה, תככב עליה לאחר שכל האמנים יציגו את שיריהם למיליוני הצופים. את החליפה של דניאל פאר ושל נגני התזמורת עשה חייט מרמאללה, שזכה במכרז. החליפות יחזרו, עם תום השידור, לידי רשות השידור שמשלמת עליהן.
בינתיים כבר נהנה השיר "הללויה" מפסגת המצעדים בישראל. משום מה, במצעד אחד מצוין כי זו להקת חלב ודבש ובמצעד אחר מצוין שזו דווקא להקת ימים טובים.


קובי: "היו כמה שירים שנחשבו בקרב המשלחות ל'שירים מסוכנים', כלומר כאלו שיש להם סיכוי גדול מאד לנצח. אחד מהם היה השיר שלנו, אז הנציג השוויצרי בא עם סטופר ומדד כל שיר שהושמע לו כדי לחפש איפה להפיל את המתחרים. כשהוא מדד את זמן השיר שלנו, הוא הכריז בניצחון שהשיר ארוך מדי ורץ לספר את זה למפקח הראשי של התחרות, פרנק נף. פרנק מיד זימן אותי ואמר לי במבטאו הכבד, שאם לא אקצר את השיר - הוא ייפסל. זה היה שלושה ימים לפני התחרות ומצאתי את עצמי עובד ללא הרף על קיצור השיר. זו הייתה משימה לא קלה בכלל, כי השיר נבנה כקוביות דומינו - תפילו קוביה אחת, וכל העסק נופל. בסוף הצלחתי למצוא קטע בסוף השיר שהורדתי וגם דאגתי טיפה להאיץ את הקצב. כך השיר הצליח להיכנס לשלוש דקות ולא שניה אחת יותר".עשר השורות הראשונות בבנייני האומה נעקרו כדי להציב שם מצלמות טלוויזיה צבעוניות שנשכרו במיוחד לאירוע. כסף רב נשפך גם על מערכת ההגברה והתאורה.


טורקיה פרשה מהתחרות ברגע האחרון וזה נתן עוד קצת סיכוי לנצחון לכל אחת מהארצות המתמודדות.


קובי: "ביום התחרות הייתה לי חזרה גנרלית עם התזמורת, בשעה ארבע אחה"צ. לפתע פרצו פנימה שתי בחורות, נראה לי ממוצא תימני, והן היו נרגשות מאד. אז הן סיפרו לי שסבתא שלהן שלחה אותן כדי להגיד לי שאדאג שאני וגלי וחלב ודבש ננצח רק אם ניכנס לבמה ברגל ימין ולא לפני שנגיד חמש פעמים ברציפות את המשפט, 'ונוח מצא חן בעיני השם'. מיד רצתי לעדכן את השאר".


כל חברי המשלחות התאכסנו במלון הילטון שהיה לי בנייני האומה. קובי: "אהבתי להיות שם ולהתיידד עם כולם. בבר המשקאות היה שם אדם שנראה די שיכור עם פאות לחיים עבות ובקושי דיבר. לא ידעתי מי זה".


מוצ"ש 31 במרץ. ההתרגשות בשיאה, הפיצוחים מוכנים, המשקאות והכוסות גם כן. מדליקים את הטלוויזיה (לוקח כמה שניות עד שהנורה מתחממת ורואים משהו על המסך) ויוצאים לדרך בעשר בלילה.


אותם ימים היו ימי כניסת הטלוויזיה הצבעונית לחיינו. לא בכל בית הייתה טלוויזיה שכזו ואני זוכר את עצמי, ילד בן תשע, הולך עם הוריי לחברים שלהם שכן הייתה להם טלוויזיה חדשה כזו. ביחד צפינו בשידור הישיר.


האמנים עלו זה אחר זה וברור שהנציגים הישראליים דאגו להגיד חמש פעמים את "ונוח מצא חן בעיני השם" ולדאוג שרגל ימין תהיה הראשונה שדורכת על הבמה.


עם סיום ביצועי השירים נערכה ההצבעה והיא הייתה מותחת ביותר. במהלך ההצבעה לא היה הללויה במקום הראשון וקובי חשש שייצא מבנייני האומה עם הזנב בין הרגליים. לפתע החלו הארצות המצביעות לבשר, לפי תורן כשהראשונה מהן היא אנגליה, שהשיר הזוכה שלהן הוא "הללויה". השיר החל לטפס בטבלת הדירוג כשספרד הייתה האחרונה לדווח על הצבעתה.


השיר הספרדי היה אז המוביל והיה ברור שאם ספרד תצביע בעד השיר הישראלי, הוא יעקוף את בטי מיסייגו עם שירה, "השיר שלך". ברגע שהקריין הספרדי אמר את המילה "ישראל" והניקוד הגבוה שלך, היסטריית שמחה אדירה פרצה באולם וכמעט בכל בית ישראלי שצפה בשידור בחרדה גדולה.
קובי: "כל הלילה היינו עסוקים בראיונות ומסיבות עיתונאים. רוני בראון, שהיה אז מנכ"ל סי.בי.אס, בא אליי ואמר לי שמישהו מהמשלחת השבדית רוצה שאפגוש אותו עכשיו בחדרו במלון. לא הבנתי במה מדובר אבל רוני התעקש והלכתי לשם. בחדר גיליתי שזה הבחור ההוא שנראה שיכור מהבר. הוא אמר לי שהוא מאד אהב את השיר ושהוא רוצה להחתים אותי אצלו לחמש שנים. לא לקחתי את העניין ברצינות והתחמקתי ממנו. רק בהמשך נודע לי שזה היה סטיג אנדרסון, המנהל של להקת אבבא".


בשעה שש בבוקר כבר טסו חברי המשלחת הישראלית לשווייץ לתכנית טלוויזיה חשובה. שם החל סיפור ההצלחה בחו"ל.


למחרת התחרות היה זה ה-1 באפריל, יום המתיחות, ומישהו פרסם שהממשלה שוקלת להחליף את המנון התקווה בשיר "הללויה" כהמנון הישראלי החדש. מיד ניצת ויכוח בין אלו שהתנגדו לאחרים שחשבו כי הגיע הזמן לרענן.


מאי 1979


השיר "הללויה" מככב היטב בצמרת המצעדים העבריים והלועזיים של גלי צה"ל ושידורי ישראל - וגם מראה נוכחות מרשימה במצעד הבריטי, אליו הגיע בחודש הקודם למקום החמישי.


יוצא התקליט עם שירי האירוויזיון.נובמבר 1979


בהיכל התרבות, בתל אביב, נערך טקס חדש יחסית, שארגן עיתון להיטון, בשם קולן הזהב. המנחים היו מוטי גלעדי ורותי הולצמן, שגם הפליאו בחיקויים (כולל זה של גלי עטרי).


(צילום: נעמי רון)


גם מחברי השיר "הללויה" זכו לקבל פרס זה. ראובן גבירץ לא הצליח להגיע לטקס זה.דצמבר 1979


פסלים חדשים ניצבים במוזאון השעווה, בבניין כל בו שלום, תל אביב.


בארצנו היה ברור שאי אפשר לממן תחרות אירוויזיון שלישית ברציפות וההפקה הועברה להולנד. בינתיים נהנו גלי עטרי וחלב ודבש מהצלחתם, אך היא הייתה קצרת מועד וחלב ודבש המשיכו הלאה עם הזמרת לאה לופטין. גלי עטרי פנתה לקריירת סולו.


הנה התקליט היחיד שיצא מההרכב של גלי עטרי וחלב ודבש.קובי אשרת הגשים חלום ענק עם השיר הזה, לעבוד בתנאי ממלכת יוקרה עם התזמורת הטובה ביותר ותנאי הפקה משובחים עם אנשי מקצוע נחשבים ביותר באירופה. אז, לקראת תחרות האירוויזיון, הוא ושמרית אור לא שיערו שהשיר שלהם יזכה להצלחה אדירה ברחבי העולם עם מאות רבות של ביצועים והכרה אוניברסלית.

או בשתי מילים - "הללויה לעולם"
76 views0 comments
©
...